Trwa ładowanie...
22-11-2015 18:31

Tragedia w Birmie. Gigantyczne osuwisko pogrzebało ponad 200 osób

Co najmniej 103 osoby zginęły w stanie Kaczin w północnej Birmie w wyniku osunięcia się ziemi w pobliżu kopalni jadeitu. 100 osób jest zaginionych poinformowano w niedzielę. Birma jest największym na świecie producentem jadeitu.

Tragedia w Birmie. Gigantyczne osuwisko pogrzebało ponad 200 osóbŹródło: PAP/EPA, fot: ZAW MOE HTET
d40uc5g
d40uc5g

- Odnaleziono tylko jedną osobę żywą, jednak i ona wkrótce zmarła - powiedział koordynator akcji ratunkowej Tint Swe Myint w Hpakant, gdzie doszło do katastrofy.

Według państwowej gazety "Global New Light of Myanmar" wielu górników wraz z rodzinami spało w swych chatach, gdy osunęła się na nie ziemia ze zbocza gór.

- Ludzie krzyczeli i płakali, wielu z nich straciło całe swoje rodziny - powiedział agencji AP Brang Seng, biznesmen związany z jadeitową branżą, który widział ciała ofiar przewożone do szpitalnej kostnicy.

Hpakant to obszar, gdzie znajdują się największe w Birmie kopalnie jadeitu. Praca w nich jest bardzo niebezpieczna. Zatrudnieni w nich ludzie przybywają z całego kraju i pracują przez wiele godzin na dobę za niskie wynagrodzenie. Znaczne ilości jadeitu są przemycane do sąsiednich Chin, gdzie jego cena jest bardzo wysoka. Wartość wydobytego w Birmie w 2014 roku jadeitu oceniana jest na 31 mld dolarów.

Według pozarządowej organizacji Global Witness z siedzibą w Londynie dochody z wydobycia jadeitu stanowią połowę PKB Birmy, jednego z najbiedniejszych krajów Azji południowo-wschodniej.

Przemysł związany z wydobywaniem jadeitu powiązany jest z birmańskimi politykami i byłym wojskowym reżimem.

d40uc5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40uc5g
Więcej tematów