Tortury są zakazane
Stany Zjednoczone próbowały zablokować międzynarodowy plan, który ma umożliwić skuteczne egzekwowanie traktatu o zakazie stosowania tortur. Próby te okazały się nieskuteczne.
Traktat o zakazie stosowania tortur został przyjęty przez ONZ 13 lat temu i ratyfikowany przez 130 krajów. Ponieważ jednak każde państwo realizowało go samodzielnie, w praktyce postanowienia traktatu pozostawały na papierze.
Dlatego właśnie Komisja Praw Człowieka ONZ przygotowała specjalny protokół, który przewiduje przeprowadzanie niezależnych inspekcji w więzieniach i innych miejscach, w których może dochodzić do tortur i nieludzkiego traktowania.
Taki zapis mógłby na przykład umożliwić międzynarodowe kontrole w bazie Guantannamo na Kubie, gdzie przetrzymywani są więźniowie schwytani w Afganistanie.
Na forum Rady Gospodarczo-Społecznej ONZ Stany Zjednoczone sprzeciwiły się postanowieniom protokołu uznając, że są one niezgodne z amerykańską konstytucją i zaproponowały 10-letni okres negocjacji w tej sprawie.
Propozycja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem państw Ameryki Łacińskiej oraz Unii Europejskiej. Amerykanów poparły natomiast Chiny, Kuba, Indie i Pakistan, a także Nigeria i Iran, które znajdują się na liście krajów oskarżanych o stosowanie tortur.
Podczas głosowania amerykańska propozycja została odrzucona. Protokół trafi na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. (aka)