ŚwiatTorturowali więźniów, nie chcą składać wyjaśnień

Torturowali więźniów, nie chcą składać wyjaśnień

Trzech amerykańskich żołnierzy,
obwinianych o znęcanie się nad irackimi więźniami w osławionym
więzieniu Abu Ghraib, stanęło w środę rano przed amerykańskim
sądem w Bagdadzie. W czasie krótkiego posiedzenia odmówili
złożenia wyjaśnień i zajęcia stanowiska w kwestii stawianych im
zarzutów.

Wszyscy trzej obwinieni wystąpili o przesunięcie terminu złożenia przez siebie deklaracji w sprawie aktu oskarżenia - winny bądź niewinny - do dnia 21 czerwca. Sąd przychylił się do tej prośby.

Sprawa dręczenia Irakijczyków, osadzonych przez wojsko amerykańskie w podbagdadzkim Abu Ghraib - znanym z czasów Saddama Husajna jako więzienie, gdzie torturowano przeciwników reżimu partii Baas - nadal nie schodzi z czołówek prasy amerykańskiej.

"New York Times" w środowym wydaniu ujawnia, iż dowództwo armii amerykańskiej pod koniec zeszłego roku usiłowało uniemożliwić personelowi Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dostęp do więzionych w Abu Ghraib. MKCK wysłał ekipę inspektorów do Bagdadu w celu potwierdzenia na miejscu przekazanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne do Genewy informacji o naruszaniu prawa przez amerykańskich strażników więziennych w Abu Ghraib.

Gdy Czerwony Krzyż przedstawił - już w listopadzie zeszłego roku - wstępny raport ws. maltretowania więźniów, sporządzony po dwu niezapowiedzianych wizytach w Abu Ghraib, dowództwo USA uzależniło przyszłe odwiedziny personelu MKCK w tym więzieniu od wcześniejszego uzyskania zgody dyrektora Abu Ghraib. W sprawie raportu MKCK wszczęto w Waszyngtonie śledztwo dopiero w miesiąc później - w końcu grudnia 2003 r.

Rzecznik Pentagonu odmówił skomentowania informacji, przekazanych w artykule "New York Timesa".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)