TOPR nadal bez śmigłowca
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
które od stycznia nie ma własnego śmigłowca, nie wyklucza, że w
przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia turystów będzie wzywało
odpłatnie helikopter ratowniczy ze Słowacji.
"Sokół" TOPR rozbił się pod koniec stycznia w trakcie akcji ratunkowej na lawinisku pod Rysami. Poprzedni uległ zniszczeniu w katastrofie w 1994 r. Po styczniowej katastrofie rząd zadeklarował szybki zakup śmigłowca dla tatrzańskich ratowników, ale - jak dotąd - maszyny nie ma.
Ostatnio Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wypowiedziało umowę o współpracy z TOPR, która gwarantowała świadczenie usług śmigłowcowych podczas akcji ratunkowych w górach.
"Nie przyjęliśmy tego wypowiedzenia, bo uważamy, że jest niezgodne z prawem" - powiedział naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.
Niestety LPR nie dysponuje ani jednym śmigłowcem nowszej generacji nadającym się do przeprowadzania akcji ratunkowych w trudnych górskich warunkach i ewakuacji rannych wprost z tatrzańskich ścian.
Władze TOPR zapowiadają w tej sytuacji wzywanie w koniecznych przypadkach prywatnego śmigłowca ratowniczego ze Słowacji, który świadczy płatne usługi dla tamtejszej Lotniczej Służby Ratunkowej.
Niestety godzina lotu słowackiej maszyny kosztuje 2600 euro, a niezbędne minimum do przeprowadzenia akcji ratowniczej to co najmniej pół godziny. Lecący ze Słowacji do Zakopanego śmigłowiec, który musi zabrać w góry ratowników TOPR, traci dodatkowo 12 minut, cennych pod względem finansowym jak i bezpieczeństwa ofiar czekających na pomoc.
Opłaty za udział śmigłowca w akcjach ratunkowych są pokrywane na Słowacji z ubezpieczenia turystów. W Polsce turyści ratowani są bezpłatnie, ale za wykorzystanie słowackiej maszyny TOPR będzie musiał zapłacić właścicielom. "Jeśli będzie taka potrzeba, to nie będziemy się wahać i będziemy wzywać maszynę, prawdopodobnie obciążając kosztami LPR, które nie wywiązuje się ze swoich zadań" - zapowiedział naczelnik TOPR.