Tony Blair przyjeżdża do Moskwy
Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair
rozpoczyna wieczorem dwudniową, roboczą wizytę w
Moskwie, podczas której przeprowadzi rozmowy z prezydentem Rosji
Władimirem Putinem.
Podróż Blaira do Moskwy jest elementem przygotowań do szczytu G- 8, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji, który odbędzie się 6-8 lipca w Gleneagles, w Szkocji. Wielka Brytania sprawuje w 2005 roku przewodnictwo w tym elitarnym klubie. W przyszłym roku pałeczkę sztafetową przejmie od niej Rosja. Oprócz tych dwóch państw G-8 tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Włochy i USA. Przed Rosją szef rządu brytyjskiego odwiedził Włochy i USA. Po Moskwie uda się do Francji i Niemiec.
Głównym tematem rozmowych Blaira w stolicach światowych jest brytyjski plan międzynarodowej pomocy dla kontynentu afrykańskiego, nazywany często "współczesnym planem Marshalla dla Afryki". Zakłada on stymulowanie wzrostu gospodarczego w najbiedniejszych państwach afrykańskich m.in. poprzez umorzenie długów, pomoc finansową i rozszerzenie wymiany handlowej.
W sobotę w Londynie ministrowie finansów państw G-8 uzgodnili zmniejszenie zadłużenia najbiedniejszych krajów świata o 40 mld dolarów. Brytyjski minister finansów Gordon Brown powiedział, że osiemnastce najbiedniejszych krajów (14 to kraje Afryki położone na południe od Sahary) odpisze się natychmiast 100 proc., czyli 40 mld dolarów zadłużenia. Chodzi o długi w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Banku Światowym i Afrykańskim Banku Rozwoju.
Następnie do tej grupy mogłoby dołączyć dziewięć kolejnych państw, których dług zmniejszy się o 11 mld. W trzeciej puli znajdzie się 11 krajów, których zadłużenie zmniejszy się o 4 mld. Będą mogły skorzystać z oferty najbogatszych krajów świata, jeśli wykażą się osiągnięciami w walce z korupcją i sprawnymi rządami. Kwota redukcji może w sumie sięgnąć 55 mld dolarów.
Brytyjski plan pomocy zakłada też udzielanie krajom Afryki bezpośredniej pomocy finansowej, a także zbieranie funduszów na pomoc dla kontynentu afrykańskiego - w tym na powszechne akcje szczepień - poprzez emisję specjalnych obligacji. Zniesione miałyby też być konkretne bariery hamujące rozwój wymiany handlowej. Blair przybywa do Moskwy również jako przywódca kraju, który 1 lipca na pół roku obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Innym tematem rozmów Blaira w stolicy Rosji będą stosunki brytyjsko-rosyjskie, w których od pewnego czasu wieje chłodem, o czym świadczy chociażby nieobecność premiera Wielkiej Brytanii na obchodach 60-lecia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w maju w Moskwie. Po raz ostatni Blair i Putin spotkali się podczas poprzedniego szczytu G-8 w lipcu 2004 roku na Sea Island, w USA.
Moskwa ma pretensje do Londynu o jego sympatię dla Czeczenii i wspieranie emigrantów politycznych z Rosji. W przeddzień przyjazdu Blaira rosyjskie MSZ ustami swojego rzecznika Aleksandra Jakowienki zaapelowało do Wielkiej Brytanii o "budowę partnerskich stosunków" i "wyrzeczenie się podwójnych standardów".
Strona rosyjska jest niezłomnie przekonana, że stosunki prawdziwego partnerstwa nie znoszą "podwójnych standardów" - oświadczył Jakowienko, dodając, że na tle generalnie pozytywnego rozwoju stosunków rosyjsko-brytyjskich występują w nich pewne negatywne aspekty, związane z antyrosyjską działalnością przebywających w Wielkiej Brytanii "nowych emigrantów politycznych".
Jakowienko miał najwyraźniej na myśli magnata finansowego Borysa Bieriezowskiego, który przed szykanami ze strony Kremla uciekł do Londynu, gdzie uzyskał azyl polityczny. Schronienie na Wyspach Brytyjskich znalazł też Ahmed Zakajew, były szef dyplomacji w rządzie zamordowanego 8 marca 2005 roku przez rosyjskie siły specjalne prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa.
Usunięcie sztucznych barier w naszych stosunkach sprzyjałoby umocnieniu ducha wzajemnego zrozumienia i zaufania w dialogu między Moskwą i Londynem - oznajmił rzecznik MSZ Rosji, cytowany przez agencję Interfax.
Jerzy Malczyk