Trwa ładowanie...

Tomasz Siemoniak: przemysł obronny to dziś przedsięwzięcie także patriotyczne

Praca w zakładach przemysłu obronnego to dziś nie tylko przedsięwzięcie komercyjne, a patriotyczne - powiedział w Kielcach szef MON Tomasz Siemoniak, który otworzył XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO).

Share
Tomasz Siemoniak: przemysł obronny to dziś przedsięwzięcie także patriotyczne
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d1uae5d

Minister zwrócił uwagę, że obecna edycja targów przypada w szczególnym czasie, podczas najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny. - Nie tylko na salonie oglądamy wojskowy sprzęt. Możemy oglądać go codziennie w telewizji i ten sprzęt działa i zabija ludzi. Sądzę, że ten kontekst wszyscy tutaj bardzo mocno odczuwamy i stanowi on wspólną odpowiedzialność władz państwowych, przemysłu obronnego, sił zbrojnych, naszych sojuszników - powiedział minister.

Siemoniak zaapelował też do wszystkich, którzy troszczą się o nasze bezpieczeństwo, pracują w zakładach zbrojeniówki i przygotowują sprzęt dla Wojska Polskiego o szczególną odpowiedzialność. - Dzisiaj to już nie jest przedsięwzięcie komercyjne. Dzisiaj to jest przedsięwzięcie w najgłębszym tego słowa rozumieniu patriotyczne. I chodzi o to, żeby, mówiąc już tak bardzo konkretnie, dotrzymywać terminów, wypełniać nasze (MON) wymagania, a wtedy ta satysfakcja i dla państwa polskiego, i dla Wojska Polskiego, i dla przemysłu będzie wspólna - zapewnił minister.

d1uae5d

Podkreślił, że partnerzy zagraniczni są gotowi do szerokiej i głębokiej współpracy, więc jest dobry czas na "zakasanie rękawów" i realizację planów MON.

Szef MON nawiązał też do wystawy narodowej Francji, która w tym roku odbywa się podczas MSPO. W Kielcach jest w poniedziałek minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Siemoniak przypomniał, że przez ostatnie cztery miesiące w bazie w Malborku stacjonował francuski kontyngent lotniczy, i podkreślił więzi historyczne między oboma krajami. - Myślę, że ten udział Francji, będzie można się zapoznać z tą wystawą, pokazuje, jak ogromne możliwości ma nas partner, nasz sojusznik. Liczę, że ta współpraca będzie się pogłębiała - mówił szef MON.

W tegorocznej edycji MSPO bierze udział prawie 500 wystawców.

d1uae5d

Podziel się opinią

Share
d1uae5d
d1uae5d
Więcej tematów