PolskaTomasz Siemiątkowski kandydatem na członka RN TVP

Tomasz Siemiątkowski kandydatem na członka RN TVP

Prawnik Tomasz Siemiątkowski to jak dotąd jedyny kandydat, który miałby uzupełnić skład Rady Nadzorczej TVP. Obecnie Rada działa w niepełnym składzie - dwóch jej członków: Wojciech Hermeliński i Zbigniew Cieślak zostało wybranych na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

21.11.2006 | aktual.: 21.11.2006 20:00

KRRiT może na razie wybrać tylko kandydata na miejsce Hermelińskiego, bowiem jedynie on został zaprzysiężony na sędziego TK, co wiązało się z rezygnacją z członkostwa w RN TVP. Termin zaprzysiężenia Cieślaka nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie odbędzie się ono pod koniec grudnia.

Tomasz Siemiątkowski ma 36 lat, ukończył wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 roku jest adwokatem Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest również pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1 lutego 2006 r. Siemiątkowski jest też doradcą Ministra Skarbu Państwa. Zasiada w Radzie Nadzorczej PKO BP.

Kandydatura Siemiątkowskiego, którą zgłosił Witold Kołodziejski, ma być rozpatrywana podczas środowego posiedzenia KRRiT.

Na tym samym posiedzeniu KRRiT może też zdecydować, czy przedłużyć koncesję dla telewizji TV4. Decyzja w tej sprawie odwleka się od kilku miesięcy, a KRRiT zamawia kolejne ekspertyzy prawne, które mają pomóc w rozstrzygnięciu, czy Rada może przedłużyć spółce Polskie Media (nadawca TV4) koncesję na kolejne dwa lata.

Problem polega na tym, że zgodnie z nową ustawą o radiofonii i telewizji, Polskie Media powinny złożyć wniosek o przedłużenie koncesji najpóźniej na rok przed upływem obecnej koncesji, która obowiązuje do 19 marca 2007 r. Polskie Media nie zrobiły tego w tym terminie. Spółka tłumaczy jednak, że jeszcze do 19 marca z ustawy medialnej wynikało, iż roczne wyprzedzenie dotyczy jedynie nadawców społecznych.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym 29 marca wyroku stwierdził, że roczne wyprzedzenie w sprawie wniosków o przedłużenie koncesji dotyczy także nadawców komercyjnych. Wyrok Trybunału opublikowano jednak dopiero 10 dni po 19 marca, czyli po terminie, do którego należałoby złożyć wniosek o wydłużenie koncesji.

Powstałe w tej sytuacji wątpliwości mają pomóc rozwiać zamówione przez KRRiT ekspertyzy prawne. Jeśli Rada nie zdecyduje się przedłużyć koncesji TV4 na zajmowane przez nią częstotliwości, rozpisany zostanie konkurs.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)