Tolkien w Gdańsku
Międzynarodową wystawę ponad 150 prac
malarskich, graficznych oraz rzeźb, których źródłem jest
fascynacja twórczością J.R.R. Tolkiena, otwarto w
gdańskiej Zielonej Bramie. Wcześniej była ona prezentowana we
Włoszech, Szwajcarii i Holandii.
Otwarcie ekspozycji poprzedziła barwna parada, która przeszła Traktem Królewskim. W korowodzie maszerowała cała Drużyna Pierścienia, Entowie, Nazgule oraz inni bohaterowie powieści Tolkiena. Miał też miejsce festyn z muzyką celtycką. W namiotach można było spróbować smaku chlebów podróżnych elfów i krasnoludów oraz oryginalnych napojów rozgrzewających.
Na wystawie "Świat Tolkiena" zgromadzono dzieła ponad 40 ilustratorów dzieł angielskiego pisarza z jedenastu państw Europy, USA, Kanady i Afryki Południowej.
Do najsłynniejszych artystów tej wystawy należą Brytyjczyk Alan Lee i Kanadyjczyk John Howe, którzy stworzyli tak sugestywną wizję plastyczną Śródziemia, że reżyser filmowej adaptacji "Władcy Pierścieni" Peter Jackson poprosił ich o współpracę przy tworzeniu scenografii i wizerunków postaci. Atrakcją ekspozycji jest m.in. dziewięć mieczy, prosto z planu filmowego, używanych przez różne ludy Śródziemia.
Uwagę zwracają prace Angusa McBride'a z Afryki Płd., uważanego za ojca ilustracji książek fantasy. Stany Zjednoczone reprezentują m.in. legendarni bracia Greg i Tim Hildebrandtowie, którzy stworzyli świat ilustracji dotyczący takich postaci jak Spiderman i Superman. Światowy rozgłos przyniósł im projekt plakatu do filmu "Gwiezdne Wojny" Georga Lucasa w 1977 r.
Jedynym przedstawicielem Polski na wystawie jest 33-letnia Katarzyna Karina Chmiel, autorka ilustracji do ponad 60 książek, głównie z klasyki dziecięcej i literatury fantastycznej.
"Świat Tolkiena" będzie prezentowany w Gdańsku do 18 kwietnia. Wystawę będzie można potem zobaczyć we wrocławskim Arsenale od 26 kwietnia do 20 czerwca. Stamtąd trafi ona do Brukseli, gdzie będzie najważniejszą imprezą obchodów 50. rocznicy wydania "Władcy Pierścieni" Tolkiena. Uroczystościom patronuje Parlament Europejski.
Gdańska ekspozycja, zorganizowana przez włoską firmę Arteventi, właściciela największej na świecie kolekcji prac inspirowanych twórczością autora "Władcy Pierścieni", oraz Agencję Kontakt-Grzegorz Furgo, zainaugurowała Rok Tolkienowski w Polsce.
John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973), profesor filologii angielskiej i pracownik uniwersytetów w Leeds i Oksford, zyskał światową sławę jako twórca cyklu powieści o charakterze baśniowym : "Hobbit", "Władca pierścieni" i "Silmarillion", których fantastyka wywodzi się ze wczesnośredniowiecznych legend i germańskich mitów, a symbolika - z chrześcijańskich poglądów na dobro i zło.