Toksyny we krwi ministrów zdrowia
We krwi czternastu ministrów zdrowia i
środowiska UE wykryto trujące związki chemiczne - poinformowała międzynarodowa organizacja ekologiczna Światowy Fundusz na
rzecz Przyrody (WWF), która przeprowadziła test.
19.10.2004 16:50
Zbadano krew ministrów, którzy w czerwcu w Budapeszcie wzięli udział w konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat wpływu środowiska na zdrowie. Polskę reprezentowali w niej przedstawiciele resortów środowiska i zdrowia, ale nie ministrowie. Na początku listopada WWF ogłosi wynik badania krwi kilkunastu znanych Polaków.
Wykryte trucizny to substancje zawarte w ognioodpornych tworzywach, powłokach zapobiegających przywieraniu do patelń, odpornych na tłuszcz opakowaniach pizzy i frytek, środkach zmiękczających PCW, preparatach zapachowych dodawanych do kosmetyków, środkach bakteriobójczych i pestycydach.
We krwi badanych znaleziono 55 substancji ze 103 analizowanych związków. Średnia liczba wykrywanych chemikaliów to 37 na osobę. Najbardziej skażony minister miał w swojej krwi 43, najmniej skażony 33 toksyczne substancje. 25 związków znaleziono we wszystkich testowanych próbkach. Niektóre z tych substancji - jak DDT - zostały wycofane z użycia kilkadziesiąt lat temu, mimo to pozostają w środowisku. Większość z badanych toksycznych związków jest nadal wykorzystywana.
Jak pisze WWF, substancje wykryte we krwi ministrów można również znaleźć w organizmach niedźwiedzi polarnych, delfinów, ptaków łownych i wielu innych gatunków. 86% z 2500 substancji chemicznych produkowanych w największych ilościach nie towarzyszy żadna informacja o bezpieczeństwie ich stosowania. Tymczasem coraz więcej badań potwierdza ich wpływ na pojawianie się nowotworów, alergii, problemów z rozrodczością czy defektów rozwoju u dzieci.
Wyniki badania krwi u unijnych ministrów potwierdzają rezultaty badań przeprowadzonych wcześniej przez WWF w Wielkiej Brytanii na 155 wolontariuszach z całego kraju oraz w Belgii na 39 członkach Parlamentu Europejskiego z 17 państw Unii. Na początku listopada ogłosimy wyniki podobnej akcji przeprowadzonej w Polsce z udziałem piętnastu osób - powiedziała Joanna Wis z warszawskiego biura WWF.
Wśród osób, które poddały się testowi, są m.in. dziennikarka sportowa Klaudia Carlos, dyrektor WWF Polska Ireneusz Chojnacki, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktorka Edyta Jungowska, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny prof. Jan Ludwicki, redaktor naczelny "Przekroju" Piotr Najsztub i dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg.
Przedsięwzięcia te są częścią ogólnoeuropejskiej kampanii WWF na rzecz zaostrzenia w UE kontroli nad wykorzystaniem niebezpiecznych chemikaliów w produktach codziennego użytku, związanej z pracami nad tzw. projektem REACH - nowym unijnym prawem dotyczących toksycznych substancji chemicznych.