Toksyczna substancja zanieczyściła plażę w Czołpinie
Substancję niewiadomego pochodzenia, w której wykryto fosforan bromu, znaleziono na plaży w Czołpinie w woj. pomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Obszar został zamknięty dla turystów. Niebawem ma się rozpocząć usuwanie toksycznego materiału. Materiał - dotykany patykiem - reaguje samozapłonem.
Jak poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin, substancję w postaci leżących na piasku grud wykryto na plaży w poniedziałek. Jej obecność stwierdzono na ok. 13-kilometrowym odcinku plaży.
Pobrane przez grupę chemiczną Państwowej Straży Pożarnej próbki zbadali specjaliści z Marynarki Wojennej. Wykryto w nich obecność fosforanu bromu. Nie ustalono źródła pochodzenia substancji. Wojskowi chemicy wykluczyli, by materiał był bojowym środkiem trującym.
Jeszcze po godz. 17 strażacy mają rozpocząć usuwanie z plaży toksycznego materiału. Starszy kapitan Zbigniew Stromski z Komendy Miejskiej PSP w Słupsku powiedział, że w oczyszczaniu będzie brało udział 8 zastępów, czyli 56 strażaków.
Substancja ma być zebrana do beczek, które później zostaną wywiezione z Czołpina pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Utylizacją chemikaliów ma się zająć specjalistyczna firma.
Urzędy Morskie w Słupsku i Gdyni sprawdziły we wtorek pozostałe administrowane przez siebie odcinki wybrzeża pod kątem występowania podobnych zanieczyszczeń. Niczego nie znaleziono. Samolot Urzędu Morskiego w Gdyni przeprowadził również rozpoznanie toni wodnej z powietrza. Tu także nie stwierdzono występowania zanieczyszczeń.
Według dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku usuwanie chemikaliów z plaży może potrwać do środy.