Tokarczyk popełnił samobójstwo
Wyniki sekcji
zwłok Macieja Tokarczyka potwierdziły, że prezes Narodowego
Funduszu Zdrowia popełnił samobójstwo. Biegły wykluczył udział
innych osób w tej tragedii.
Według informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysława Orzechowskiego, sekcja potwierdziła wyniki wstępnych oględzin - że Tokarczyk zmarł z powodu rozległych ran czaszkowo-mózgowych, spowodowanych postrzałem w głowę.
W poniedziałek olsztyńska prokuratura wszczęła oficjalnie śledztwo w sprawie śmierci prezesa NFZ. Do badań pobrano krew tragicznie zmarłego. Z informacji Orzechowskiego wynika, że wykluczono możliwość udziału innych osób w tym zdarzeniu.
"Biegły stwierdził brak innych obrażeń ciała. Gdyby ktoś próbował włożyć ofierze lufę do ust, na pewno znalazłyby się ślady" - powiedział Orzechowski.
Maciej Tokarczyk miał pozwolenie na broń. W sejfie, gdzie trzymał winchestera, z którego się zastrzelił, miał jeszcze dubeltówkę i wiatrówkę.
Prokuratura wstrzymuje się na razie od podawania ewentualnych powodów, jakie kierowały samobójcą. Za jedną z niewykluczanych przyczyn bierze się pod uwagę konflikty w pracy. "Wiemy, że próbował składać dymisję z zajmowanego stanowiska. Na pewno towarzyszył temu stres, ale czy to rzeczywiście wpłynęło na jego decyzję, tego nie można powiedzieć" - zaznaczył prokurator Orzechowski.
Maciej Tokarczyk zastrzelił się w sobotę na terenie rodzinnej posesji. Zwłoki znalazła jego żona.
W latach 1988-1998 Tokarczyk pracował na oddziale laryngologii w szpitalu wojewódzkim w Elblągu; pracował też w tamtejszym pogotowiu ratunkowym i ośrodku zdrowia. W 1996 założył i prowadził Wojewódzką Poradnię Audiologiczną w Elblągu. Współpracował z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Był konsultantem regionalnym i wojewódzkim w dziedzinie audiologii i foniatrii dla województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999-2001. Był też założycielem i wieloletnim wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Elblągu.
Od 1999 r. pracował w Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Kasie Chorych - jako zastępca dyrektora oddziału w Elblągu. Od października 2001 r. był wiceprezesem, a następnie od września 2002 r. do momentu zniesienia urzędu prezesem Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Od 22 kwietnia tego roku był podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia. 7 lipca 2003 r. powołany został na stanowisko prezesa NFZ. Pod koniec sierpnia przeszedł poważną operację kręgosłupa, a wkrótce operowany był po raz drugi. Poddawany był rehabilitacji w podwarszawskim Konstancinie.(jask)