To zdjęcie Polaka doceniono na całym świecie
Ponad siedem tysięcy prac nadesłano na tegoroczną, ósmą edycję konkursu BZ WBK Press Foto. Nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymało 46 fotoreporterów z całego kraju. Nagroda główna za Zdjęcie Roku trafiła do szczecińskiego fotografa Tomasza Lazara. Zdjęcia przedstawiające nowojorskie protesty Occupy Wall Street autorstwa Polaka, przyniosły mu także drugą nagrodę w kategorii "People in the News" w konkursie World Press Photo.
Lazar nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale także nagrody za fotoreportaże w kategoriach "Cywilizacja - fotoreportaż" - za cykl przedstawiający ludzi przygotowujących się do obchodów święta Halloween i "Wydarzenie" - za cykl dokumentujący protesty Occupy Wall Street.
"Dynamiczna, świetnie skadrowana, ma piękne światło"
Przewodnicząca jury konkursu, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej Anna Brzezińska-Skarżyńska powiedziała, że jury konkursu było nadzwyczaj zgodne w wyborze nagrody głównej. Podkreśliła, że fotografia jego autorstwa "spełnia wszystkie warunki zdjęcia, które każda gazeta czy magazyn chciałyby opublikować na pierwszej stronie". - Dotyczy ważnego wydarzenia, jest dynamiczna, świetnie skadrowana, ma piękne światło, jest prosta w wymowie i przyciąga wzrok. Niewątpliwie to najlepsze zdjęcie prasowe nadesłane na tegoroczny konkurs - powiedziała.
Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego patronem medialnym jest dziennik "Rzeczpospolita".
Obama i turniej szachowy
Nagrodę "Rzeczpospolitej" otrzymał Paweł Supernak za zdjęcie ze spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej podczas wizyty w Polsce. Mateusz Dopierała otrzymał nagrodę Banku Zachodniego WBK za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.
W kategorii "Cywilizacja zdjęcie pojedyncze" nagrodzona została praca Marka Maliszewskiego z portalu 4Lomza.pl, przedstawiająca wnętrze domu zniszczonego po nawałnicy.
Tomasz Jodłowski zwyciężył w kategorii "Portret" (zdjęcie pojedyncze). Jego praca przedstawia premiera Donalda Tuska po spotkaniu z osobami niepełnosprawnymi w Spółdzielni Socjalnej "Rybka", podczas wizyty na Śląsku w październiku 2011 r. W kategorii "Portret" nagrodzono też fotoreportaż Michała Korty - serię zdjęć przypadkowych przechodniów, wykonanych na 5. Alei na Manhattanie.
W kategorii "Środowisko naturalne" nagrodzono pojedyncze zdjęcie Wojciecha Pacewicza, przedstawiające schronisko dla zwierząt "Azyl" w Białej Podlaskiej. Zwycięskim fotoreportażem w tej kategorii została seria zdjęć Kacpra Kowalskiego pt. "Toxic Beauty", przedstawiających składowiska odpadów z lotu ptaka.
Procesja konna
W kategorii "Społeczeństwo" zwyciężyła fotografia Jacka Świerczyńskiego ("Dziennik Wschodni"), przedstawiająca uczestnika organizowanej od ponad 300 lat wielkanocnej procesji konnej w Pietrowicach Wielkich. Zwycięskim fotoreportażem w tej kategorii zostały prace Macieja Nabrdalika (Agencja VII Photo), na których uwiecznił on obrzędy i zwyczaje związane z polskim katolicyzmem.
W kategorii Sport nagrodzono zdjęcie Ireneusza Dorożańskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) przedstawiające Sisaya Mojo z Etiopii podczas startu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami na mitingu lekko atletycznym w Ostrawie oraz fotoreportaż Marcina Kądziołki (Agencja Press Photo Center) dokumentujący przygotowania reprezentacji Polski w w piłce błotnej, przygotowującej się do Mistrzostw Świata w Szkocji.
W kategorii "Kultura i sztuka" zwyciężyli Michał Szlaga (za zdjęcie pojedyncze) oraz Andrzej Wiktor (za fotoreportaż).
Zwycięzcą w kategorii "Fotokast" został Krystian Bielatowicz za pracę o współczesnych Majach, ich historii oraz wierze w koniec ery, który według Majów ma nastąpić w grudniu 2012 roku.
W tym roku nie przyznano nagrody za pojedyncze zdjęcie w kategorii "Wydarzenie".
Fotografie kreatywne
W konkursie nagrodzono też fotografie kreatywne. Pierwsze miejsca zdobyli: Janusz Wojewoda (zdjęcie pojedyncze) za portret pt. "Freedom" oraz Franciszek Kluczyński - za fotoreportaż przedstawiający "spacer po obiektach dawnej Łodzi przemysłowej".
Jak podkreśliła Brzezińska-Skarżyńska, jury konkursu zauważyło, że fotografowie skupiają się na tematach smutnych i tragicznych - na katastrofach, biednych ludziach i ułomności. - Brakuje rzeczy optymistycznych, pozytywnych, Polski w lepszych kolorach - dodała.
Polak odkryciem tegorocznego World Press Photo
W tegorocznym konkursie World Press Photo triumfowało dwóch Polaków. Do wielokrotnie nagradzanego Tomasza Gudzowatego dołączył Tomasz Lazar. Za zdjęcia przedstawiające nowojorskie protesty Occupy Wall Street zdobył drugą nagrodę w kategorii "People in the News".
Nagrodzone zdjęcie wykonane zostało 21 października ubiegłego roku, w samym środku nowojorskich zamieszek i przedstawia dziewczynę, która krzyczy zza barierki ustawionej przez policję. Na jej twarzy rysują się bardzo silne emocje.
Wielokrotnie już nagradzany w konkursie Tomasz Gudzowaty tym razem otrzymał trzecią nagrodę za reportaż w kategorii "Sports" za serię zdjęć meksykańskich zapaśników - "Lucha Libre at La Loba".