To rozwój mózgu determinuje orientację seksualną
Kobiety i geje mają uderzająco podobne mózgi – doszli do wniosku naukowcy z Instytutu Mózgu w Sztokholmie. Ich zdaniem, fakt jak ukształtował się mózg w życiu płodowym bądź już po urodzeniu ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o naszą orientację seksualną.
Główne podobieństwo struktury mózgu dotyczy tych partii, które odpowiedzialne są za nastrój i uczucia. Badania dowiodły, że zarówno mózg heteroseksualnej kobiety jak i homoseksualnego mężczyzny są niemal identyczne, a obie półkule są jednakowych rozmiarów. Inaczej rzecz ma się z mózgiem homoseksualnej kobiety i heteroseksualnego mężczyzny. Prawa półkula lesbijek jest większa od półkuli mężczyzny.
Badacze zwracali uwagę na przepływ krwi w części mózgu zwanej jądrem migdałowatym, która odgrywa kluczową rolę w reakcjach emocjonalnych. U heteroseksualnych mężczyzn i homoseksualnych kobiet ciśnienie krwi w tym obszarze było większe niż w pozostałych obszarach. Właśnie w jądrze migdałowatym dostrzeżono też największą aktywność mózgu. Prawa półkula heteroseksualnych mężczyzn i homoseksualnych kobiet była najczęściej 2% większa od lewej. W przypadku gejów i heteroseksualnych kobiet prawa półkula była średnio 1% mniejsza od lewej.
Naukowcy dowodzą w swojej publikacji, że orientacja seksualna jest zdeterminowana najbardziej przez to, jak rozwijał się mózg nienarodzonego dziecka, niż jakiekolwiek inne czynniki.
Neurobiolog Iranka Samic ze szwedzkiego Instytutu Mózgu zaznacza jednak, że zmiany mózgu determinujące orientację seksualną niekoniecznie muszą zachodzić w życiu płodowym dziecka. Może to się dziać już po narodzinach, ale jest duża szansa, że do tych zmian dochodzi w obu tych przypadkach - mówi Iranka Samic.
Badania szwedzkich naukowców nad podobieństwem mózgów kobiet i homoseksualnych mężczyzn (opublikowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”) potwierdzają wyniki innych wcześniejszych badań. Wskazywały one również m.in. na zdolności językowe podobne wśród kobiet i gejów oraz łącząca te dwie grupy zdolność do wykonywania wielu czynności w tym samym czasie. Te same badania wskazują jednak na często charakteryzującą kobiety i homoseksualnych mężczyzn niezdolność czytania map i orientacji w terenie.
Tłumaczenie: Sylwia Miszczak, Wirtualna Polska