To ona kształtowała karierę prezydenta Miedwiediewa
Swietłana Miedwiediewa jest nie tylko żoną, ale także najbliższą doradczynią prezydenta Rosji. Media utrzymują, że to ona w burzliwych latach 90. kształtowała karierę Dmitrija Miedwiediewa.
Według tych relacji, to właśnie mająca kontakty w kręgach gospodarczych Petersburga pani Swietłana namówiła męża do porzucenia świata nauki akademickiej (wykładał prawo, pisał prawnicze podręczniki) i przejścia do biznesu. W latach 1993-99 był on m.in. głównym prawnikiem koncernu papierniczego Ilim Pulp Enterprise. Firma ta stała się jednym z wiodących rosyjskich koncernów w tej branży z rocznymi obrotami liczonymi w miliardach dolarów.
Dzisiaj Swietłana Miedwiediewa aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, kulturalnym i religijnym kraju. Jest osobą głęboko wierzącą. Cieszy się ogromnym szacunkiem wśród hierarchów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Uważana jest nawet za nieformalną pośredniczkę w kontaktach między prezydentem i patriarchą Cyrylem.
Amerykańscy dyplomaci w Moskwie - co ujawnił portal Wikileaks - twierdzą, że prezydentowa "wywołuje napięcie między (kremlowskimi) obozami i jest przedmiotem ożywionych plotek". Przytoczone przez dyplomatów z USA źródła utrzymują również, że pani Swietłana sporządziła listę urzędników, którzy mogą mieć problemy z dalszą karierą z powodu nielojalności wobec jej męża.
Swietłana Miedwiediewa dała się poznać jako osoba z życzliwością i sympatią odnosząca się do Polski. 10 października - wraz z polską prezydentową Anną Komorowską - uczestniczyła w Smoleńsku w uroczystościach upamiętniających ofiary kwietniowej katastrofy Tu-154M. Powiedziała tam, że "ból i żal razem z Polską odczuwają szczerze w głębi swych serc miliony Rosjan".
Miedwiediewa zauważyła też, że nasze kraje w historii były zawsze ściśle ze sobą powiązane. - Owszem, były w tej historii skomplikowane karty, jednak narody Polski i Rosji od zawsze odnajdywały drogę do wzajemnego poszanowania i zaufania, popierały siebie nawzajem - podkreśliła.
Oznajmiła również, iż łączą nas wszystkich te same wartości, miłość do bliźniego, do ojczyzny, wspólne dążenie do pokoju, troska o dzieci i ich przyszłość. Jak dodała, zbliżają nas wzajemna pomoc i miłosierdzie, a także pragnienie wzajemnego wsparcia w trudnych chwilach.
Swietłana Linnik urodziła się 15 marca 1965 roku w rodzinie wojskowego w Kronsztadzie, ufortyfikowanym porcie morskim na wyspie Kotlin w Zatoce Fińskiej, 30 km na zachód od Petersburga. Znajduje się tam główna baza Floty Bałtyckiej Rosji.
W 1987 roku ukończyła Leningradzki Instytut Finansowo-Ekonomiczny (dzisiaj - Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Ekonomiki i Finansów) ze specjalnością "analiza działalności gospodarczej przedsiębiorstw". Pracę zawodową rozpoczęła już w czasie studiów.
Za mąż za Dmitrija Miedwiediewa wyszła w 1993 roku. Przyszła para prezydencka znała się od 1972 roku, kiedy to oboje rozpoczęli naukę w szkole nr 305 w Leningradzie (dzisiaj - Petersburgu). Urocza, wesoła i dobrze się ucząca Swieta miała wielkie powodzenie u szkolnych kolegów. Wśród jej adoratorów był też Dima. Na balu absolwentów podarował jej nawet bukiet kwiatów. Jednak po szkole ich drogi na kilka lat się rozeszły.
W 1995 roku, po urodzeniu syna Ilii, Swietłana zrezygnowała z pracy i zajęła się wychowaniem dziecka. Z czasem zaczęła się udzielać publicznie. Uczestniczyła w akcjach charytatywnych. Promowała też kontakty między Petersburgiem a jego włoskimi miastami partnerskimi - Mediolanem i Wenecją. Często jeździła do Włoch.
Więzi z tym krajem utrzymała po przeprowadzce do Moskwy w 1999 roku. To z jej inicjatywy w Bari co roku odbywa się Festiwal Sztuki Rosyjskiej. Z kolei w 2006 roku patronowała Tygodniowi Języka Rosyjskiego w Rzymie, na który przyjechała razem z Ilią.
W Rosji patronuje programowi "Kultura duchowo-moralna dorastającego pokolenia Rosji", zainicjowanemu przez poprzedniego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Aleksego II i cieszącemu się poparciem obecnego patriarchy Cyryla. Celem tego projektu - jak ujmują to jego animatorzy - jest zaszczepienie młodzieży wartości duchowych. W ramach programu buduje się domy dla sierot, organizuje pielgrzymki i finansuje filmy dla młodzieży.
Pani Miedwiediewa osobiście opiekuje się jednym z domów dziecka w Petersburgu, w którym mieszka 316 wychowanków. Wspiera także odbudowę Soboru Morskiego w Kronsztadzie.
W grudniu 2008 roku założyła Fundację Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, której pracami sama kieruje.
W 2007 roku została uhonorowana jednym z najwyższych odznaczeń cerkiewnych - Orderem św. Olgi II klasy, a w 2008 roku - Patriarszą Odznaką im. Wielkiej Księżnej Eudokii Moskiewskiej. Również w 2008 roku patriarcha Cyryl wręczył jej dyplom uznania za zorganizowanie po raz pierwszy Dnia Rodziny, Miłości i Wierności, który w zamyśle ma być odpowiednikiem zachodniego Dnia Świętego Walentego.
Natomiast w 2010 roku Patriarchat Moskiewski i Fundacja Słowiańska Rosji wyróżniły ją Międzynarodową Nagrodą Cyryla i Metodego.
Pani Swietłana interesuje się sztuką i obiektami sakralnymi. Chętnie uczestniczy w premierach teatralnych i filmowych. Widywana jest na koncertach, wystawach sztuki i pokazach mody. Przyjaźni się z Ałłą Pugaczową i znanym kreatorem mody Walentinem Judaszkinem.
Za sprawą aktywności publicznej i twardości charakteru porównywana jest do innej rosyjskiej First Lady - małżonki prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, Raisy.
Włada językiem francuskim.
Z Moskwy Jerzy Malczyk