"To nie ETA"
Przywódca radykalnej baskijskiej partii Batasuna, uważanej za polityczne skrzydło organizacji ETA, zaprzeczył, by seria krwawych zamachów, w których w czwartek w Madrycie zginęło 131 osób, była dziełem tej organizacji.
Zamach
Przedstawiciel Batasuna Arnaldo Otegi przypisał akty terroru, jak to ujął, "arabskiemu ruchowi oporu". Partia Batasuna pozostaje zdelegalizowana od ubiegłego roku z powodu związków z ETA.
131 osób zginęło w czterech wybuchach, które w czwartek w godzinach porannego szczytu wstrząsnęły madryckimi stacjami kolejowymi - podały hiszpańskie media. Rząd przypisał zamachy organizacji separatystów baskijskich ETA. Dotąd nikt nie przyznał się do zamachu.
Kraj Basków i Wolność
ETA (Euzkadi Ta Askatasuna) - organizacja separatystów baskijskich - jest najaktywniejszym ugrupowaniem terrorystycznym w Europie Zachodniej. Jej nazwa znaczy: Kraj Basków i Wolność. Separatyści baskijscy domagają się utworzenia na południu Francji i na północy Hiszpanii (Nawarra i Baskonia) niezależnego państwa baskijskiego.
ETA powstała w 1959 roku. Od 1968 roku, kiedy dokonała pierwszego śmiertelnego zamachu, z jej rąk zginęło prawie 850 osób, w tym, w 1973 roku, ówczesny premier Hiszpanii Luis Carrero Blanco. Liczba zamachów ETA ostatnio maleje; w 2000 roku było ich 23, a w 2003 roku - tylko trzy.
W 1974 roku w ETA doszło do rozłamu. Powstała organizacja "polityczno-wojskowa", która w 1982 roku odrzuciła terroryzm, oraz ETA "wojskowa", która opowiedziała się za kontynuacją tej formy walki. Za polityczne skrzydło tej ostatniej uważa się radykalne ugrupowanie Herri Batasuna (Jedność Ludowa), zalegalizowane w 1986 roku.
Hiszpania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska uznały ETA za organizację terrorystyczną. Premier Hiszpania Jose Maria Aznar, który jeszcze jako lider opozycji przeżył zamach ETA w 1995 roku dzięki opancerzonemu samochodowi, uważa walkę z tą organizacją za swój priorytet.
W latach 1983-1987 rząd Felipe Gonzaleza stworzył specjalną Antyterrorystyczną Grupę Wyzwolenia do walki z ETA. Zabiła ona 27 separatystów. Wielu członków ETA, ściganych przez hiszpańską policję, ukrywa się we Francji.
W roku 2002 zdelegalizowano w Hiszpanii na trzy lata partię Batasuna. Jej deputowani mogą jednak zasiadać w parlamencie Kraju Basków i we władzach lokalnych. W maju 2001 roku Batasuna, która zaprzecza oskarżeniom o ścisłe związki z ETA, zdobyła 10 proc. głosów w wyborach do baskijskiego parlamentu.
W ostatnich latach trwa zakrojona na szeroką skalę kampania przeciwko ETA. W 2003 roku aresztowano 179 jej członków. Od 2000 roku aresztowano w sumie 650 osób podejrzanych z ETA, głównie w Hiszpanii i we Francji.