PolskaTo koniec bezchmurnego nieba? - sprawdź prognozę

To koniec bezchmurnego nieba? - sprawdź prognozę

Bezchmurne niebo i nawet 21 st.C - takiego pięknego weekendu wyczekiwaliśmy od dawna. Jednak synoptycy informują, że już po południu zacznie padać deszcz na zachodzie kraju. Natomiast na północnym zachodzie możliwie są nawet burze.

To koniec bezchmurnego nieba? - sprawdź prognozę
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

18.03.2012 | aktual.: 18.03.2012 14:44

Jak informuje IMGW, Europa południowo-wschodnia oraz krańce zachodnie są w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu dominują niże z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżowej. Po południu od zachodu nasuwać się będzie strefa frontu chłodnego. Z zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1001 hPa i będzie spadać.

Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Tylko na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, a na zachodzie po południu stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia opadów deszczu. Na północnym zachodzie po południu i wieczorem możliwe burze. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 17 st.C do 20 st.C, lokalnie na południu Polski do 21 st.C, tylko na krańcach wschodnich i północnych oraz miejscami w rejonach podgórskich 14 st.C, 16 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i wybrzeżu okresami porywisty, południowo-zachodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, tylko na południowym wschodzie Polski przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 3 st.C do 6 st.C, tylko na krańcach południowo-wschodnich miejscami spadek temperatury do około 0 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, południowo-zachodni skręcający od zachodu kraju na zachodni i północno-zachodni.

W Warszawie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 18 st.C. Wiatr słaby południowozachodni. W nocy początkowo pogodnie. W ciągu nocy wzrost zachmurzenia do dużego i możliwe opady deszczu. Temperatura minimalna 4 st.C. Wiatr słaby, południowo-zachodni.

W Tatrach ubywa śniegu

Do pierwszego, najniższego stopnia zmalało w niedzielę zagrożenie lawinowe w Tatrach. Słoneczna pogoda spowodowała, że w górach gwałtownie topnieje śnieg, a szlaki robią się bardzo śliskie.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są trudne ze względu na mocne oblodzenie szlaków. W ciągu dnia śnieg szybko się topi, a w nocy zamarza. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu turystycznego.

W niedzielę rano na Kasprowym Wierchu było 183 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały jeden stopień ciepła - poinformowała dyżurny obserwator IMGW.

W części reglowej Tatr warunki do uprawiania turystyki są dobre. W tej części gór w godzinach południowych śnieg zalegający na szlakach robi się mokry i grząski.

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Samorzutnie mogą schodzić jedynie małe lawiny w postaci tzw. zsuwów.

W Bieszczadach wieje

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością 80 km/godz. - poinformował rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Rząsa.

- Rano na Połoninie Wetlińskiej było zero stopni Celsjusza. Jednak bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa - powiedział ratownik.

Z kolei w bieszczadzkich dolinach m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry wskazują osiem stopni powyżej zera. Wieje słaby wiatr lub jest bezwietrznie.

W Bieszczadach leży od 30 do 110 cm śniegu. W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

Prognoza na poniedziałek

W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W całym kraju przelotne opady deszczu, a na północnym-wschodzie, okresami przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 8 do 11 st., na wybrzeżu 6-7 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni, w porywach na północy kraju do 65 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na północy kraju okresami zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -3 do 0 st., na wybrzeżu od 0 do 3 st., a w rejonach podgórskich około -5 st. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany, dość silny i porywisty.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty w porywach do 60 km/h, zachodni. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatura minimalna -1 st. Wiatr słaby, zachodni.

Prognoza na wtorek

We wtorek na południu kraju zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe lub umiarkowane, od północnego zachodu wzrastające do dużego i miejscami, głównie na północy kraju, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna: na północnym wschodzie kraju oraz w rejonach podgórskich od 8 do 10 st. Na pozostałym obszarze Polski od 10 do 13 st. Wiatr na północy kraju umiarkowany, dość silny, w porywach do 60 km/h. Na wybrzeżu wschodnim wiatr z kierunku zachodniego, silny, okresami od 30 do 40 km/h, a w porywach do 75 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni.

We wtorek zachmurzenie w Warszawie umiarkowane. Temperatura maksymalna 11 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)