To był dobry rok dla Polaków, ale zły dla Polski
Dla Polaków osobiście rok 2010 był udany. 50% uważa go za dobry lub bardzo dobry, 38% - za ani dobry, ani zły, a tylko 14% za zły lub bardzo zły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Jednak zdaniem większości był to rok zły dla Polski.
Większość badanych (44%) wyraziło przekonanie, że był rok zły dla Polski, tylko 24% ankietowanych uznało go za dobry; 28% respondentów uważa miniony rok za ani dobry, ani zły dla Polski.
Badani, pytani o zmiany w ważnych aspektach ich życia w 2010 roku, w większości (65%) mówili o braku zmian. Jeśli coś się zmieniło, to pogorszyły się warunki materialne (-9 punktów procentowych) i zdrowie (-10 punktów proc.), a w opinii ankietowanych polepszyły się warunki mieszkaniowe (+5 punktów proc.), warunki i stosunki w pracy lub w szkole (+8 punktów proc.) oraz stosunki z innymi ludźmi (+8 punktów proc.).
82% respondentów wyraziło przekonanie, że w ostatnim roku czuło, że "panuje nad swoim życiem", a 59%, że "los im sprzyja". Z kolei 54% badanych zaprzecza, by czas "przeciekł im przez palce", ale 39% ma takie wrażenie. Jedynie 11% ankietowanych mówi, że "źle im z samym sobą".
Prawie połowa (46%) badanych sądzi, że w ciągu najbliższych paru lat nic w ich życiu się nie zmieni; 37% respondentów spodziewa się, że będzie im lepiej niż jest, a tylko 8% spodziewa się, że będzie im gorzej.
W ocenie TNS OBOP wraz z wiekiem ocena minionego roku jest wyraźnie mniej pozytywna, a jeśli chodzi o to, jaki był to rok dla Polski, jest bardziej negatywna. Odwrotne znaczenie dla oceny ma warstwa wykształcenia: pod każdym względem, wraz z poziomem wykształcenia, ocena staje się wyraźnie coraz bardziej pozytywna, a jeśli chodzi o Polskę, coraz mniej negatywna i w grupie ludzi z wykształceniem wyższym oceny dodatnie i ujemne równoważą się.
Jak podkreśla TNS OBOP, miejsce zamieszkania nie wpływa na ocenę 2010 roku.
Z analiz TNS OBOP wynika również, że warunki mieszkaniowe częściej się pogarszały niż poprawiały tylko ludziom z wykształceniem podstawowym. Zamieszkałym w wielkich miastach poprawiało się nieco częściej niż pozostałym.
Subiektywne pogorszenie się stanu zdrowia - według TNS OBOP - obserwuje się w każdej kategorii z wyjątkiem badanych najmłodszych (15-19 lat). Im starsi, tym częściej mówią o pogorszeniu się ich zdrowia.
Sondaż TNS OBOP został przeprowadzony w dniach 2-6 grudnia tego roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.