TNS Polska: ponad 70% Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Przekonanie, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, wyraża 71% Polaków; przeciwnego zdania jest jedna piąta ankietowanych (20%) - wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska. W kryzysie znajduje się także - zdaniem dwóch trzecich badanych - polska gospodarka.
Nastroje społeczne Polaków - jak zaznaczyło TNS Polska - nie zmieniły się znacząco w porównaniu z wynikami sondażu z marca. Niezmieniony pozostaje odsetek osób przekonanych o złej sytuacji w naszym kraju, o dwa punkty proc. (z 22% do 20%) zmalała natomiast grupa przekonanych o pozytywnej ewolucji spraw w kraju. 9% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
Podobne wskazania uzyskano w badaniu w odpowiedziach na pytanie o obecny stan polskiej gospodarki. Według 66% respondentów gospodarka jest w kryzysie - 21% pytanych oceniło, że kryzys jest głęboki. Opinię, że gospodarka rozwija się, wyraziło 27% uczestniczących w badaniu, tylko 1% ocenił ten rozwój jako dynamiczny.
W porównaniu z poprzednim miesiącem o dwa punkty proc. zmniejszył się odsetek Polaków będących zdania, że nasza gospodarka znajduje się w kryzysie, ale o tyle samo zmniejszył się też odsetek badanych będących zdania, że polska gospodarka się rozwija. Z trzech do siedmiu proc. wzrosła zaś liczba niezdecydowanych.
Badanie wykazało także różnice w ocenie sytuacji w kraju i stanu gospodarki ze względu na sympatie polityczne. Wśród sympatyków PO 57% uważa, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, zaś 63% ocenia, że gospodarka znajduje się w stanie rozwoju. Z kolei według 88% zwolenników PiS sytuacja w kraju jest zła, 87% uważa, że gospodarka jest w kryzysie. Oceny negatywne nad pozytywnymi przeważają również wśród wyborców PSL i SLD.
Optymistyczne oceny są też częstsze u lepiej wykształconych Polaków i mieszkańców dużych miast. Natomiast badani nie zanotowali znaczących różnic w wyrażanych ocenach między kobietami a mężczyznami.
Duża część ankietowanych (47%) oceniła także, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju pogorszą się. Przeciwnego zdania było 16% badanych, zaś 32% uznało, że będzie "mniej więcej tak samo". W porównaniu z wynikami z marca liczba optymistów wzrosła o trzy punkty proc., zaś pesymistów spadła o pięć punktów proc.
Badanie przeprowadzono od 13 do 18 kwietnia na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.