TNS Polska: na PO chce głosować 29 proc. ankietowanych, niewiele mniej wybrałoby PiS
Pod koniec lutego na PO chciałoby głosować 29 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach; na PiS gotowych było oddać swój głos 26 proc. badanych, a na SLD 12 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze Ruch Palikota i PSL (po 5 proc. poparcia) - wynika z sondażu TNS Polska.
Zdecydowany zamiar udziału w wyborach zadeklarowało 22 proc. badanych, a 30 proc. raczej poszłoby do urn. Z kolei raczej nie chciałoby głosować 15 proc. respondentów, a na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach - według własnych deklaracji - 24 proc. ankietowanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 proc. badanych.
Wśród osób, które wyrażały zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych 18 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie. W sondażu przeprowadzonym na początku lutego niezdecydowanych było 14 proc.
Wśród pozostałych osób najwięcej głosów zebrałaby Platforma Obywatelska. Zamiar głosowania na nią zadeklarowało 29 proc. badanych, którzy zapowiadali "zdecydowanie" lub "raczej" pójście do wyborów. Niewiele mniej - 26 proc. - badanych deklarowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. W poprzednim sondażu - z początku lutego - na PO chciało głosować 33 proc., a na PiS 29 proc.
Dwucyfrowy 12 proc. wynik uzyskał ponadto Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego notowania po wahnięciu na początku lutego wróciły do poziomu zbliżonego z początku roku. W poprzednim sondażu TNS Polska Sojusz uzyskał wynik o połowę niższy - 6 proc.
Oprócz tych trzech partii do parlamentu weszłyby także PSL i Ruch Palikota - po 5 proc. głosów. W poprzednim sondażu obie te partie uzyskały po 6 proc. poparcia.
Solidarna Polska uzyskała w sondażu 2 proc., a Nowa Prawica oraz PJN po 1 proc. poparcia. Notowania SP i PJN nie zmieniły się od poprzedniego badania, wynik Nowej Prawicy spadł o 1 punkt procentowy.
TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 22-26 lutego 2013 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 959 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.
Preferencje partyjne były określane na liczącej 498 osób grupie ankietowanych deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.