TNS OBOP: rząd nie lepiej i nie gorzej dba o stosunki z Niemcami
33% badanych przez TNS OBOP uważa, że obecny rząd w stosunkach z Niemcami dba o polskie interesy narodowe gorzej niż poprzednie rządy. 14% badanych uważa, że dba o nie lepiej, a 37% - że tak samo.
23.11.2006 16:45
Wraz z wykształceniem maleje liczba odpowiedzi "lepiej" i "tak samo", a rośnie liczba odpowiedzi "gorzej": wśród badanych z wykształceniem podstawowym jest ich 24%, zaś wśród badanych z wykształceniem wyższym - 44%.
Jak napisał w komentarzu TNS OBOP, zwolennicy PO i SLD są najbardziej krytyczni (więcej niż połowa ocen "gorzej"), a zwolennicy PiS najczęściej chwalą politykę obecnego rząd w stosunkach z Niemcami.
O opinie o stosunkach Polska-Niemcy TNS OBOP spytał w badaniu zrealizowanym w dniach 3-6 listopada, kilka dni po wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w Berlinie.
Zdaniem 59% badanych, obecna polityka Niemiec wobec Polski powinna brać pod uwagę, że Polska była ofiarą wojny. Popularność tego poglądu spada z wiekiem: z 72% w grupie osób w wieku 60 lat i więcej, do 44% w grupie 15-19 lat. Zapewne jest to w głównej mierze naturalny efekt pokoleniowy - ocenia TNS OBOP. Najczęściej pogląd ten występuje wśród wyborczych sympatyków LPR (85%) i PiS (77%).
Zdaniem 31% ankietowanych, kontekst wojenny w polityce Niemiec wobec Polski może już nie mieć znaczenia.
W odczuciu 43% badanych własność na terenach Polski, które kiedyś należały do Niemiec, nie jest wystarczająco chroniona przed roszczeniami poszczególnych obywateli niemieckich. 31% badanych ocenia, że ochrona jest wystarczająca.
TNS OBOP zauważa, że poczucie bezpieczeństwa prawnego własności na dawnych Ziemiach Zachodnich najsłabsze jest w regionach najdalszych od tych obszarów - w regionie wschodnim i centralnym.
Zdaniem 68% badanych, w związku ze stosunkami między Niemcami a Rosją, Polska ma powody do niepokoju, a zdaniem 22% powodów tych nie ma. W badaniu nie sprecyzowano, o jakie powody do niepokoju chodzi.
Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 listopada 2006 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.