TNS OBOP: Polacy nie chcieli nowych wyborów
Polacy nie chcieli nowych wyborów - wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego na początku lutego, a więc jeszcze przed podjęciem przez prezydenta decyzji o nieskracaniu kadencji Sejmu. Zdaniem 52% badanych ogłoszenie nowych wyborów byłoby decyzją złą dla Polski. Przeciwnego zdania było 28% respondentów.
15.02.2006 | aktual.: 15.02.2006 13:01
Ogłoszenie wyborów miałoby najwięcej krytyków wśród zwolenników PiS, wśród których 64% oceniało to jako złą decyzję, a 20 proc. - jako dobrą. "Być może dlatego, że ta partia w nowych wyborach ryzykowałaby najwięcej" - komentuje OBOP.
Także wśród sympatyków Samoobrony i PO negatywne oceny decyzji o skróceniu kadencji Sejmu przeważają nad pozytywnymi. W przypadku partii A.Leppera to 49% do 44%, a w gronie PO - 44% do 34%.
36% zwolenników SLD rozwiązanie Sejmu oceniałoby negatywnie, a 45% pozytywnie. Wśród sympatyków LPR jako złą oceniało taką decyzję 30% badanych, a jako dobrą - 44%.
65% respondentów przewidywało na początku lutego, że prezydent nie ogłosi nowych wyborów, 17% było przeciwnego zdania. W ostatni poniedziałek sprawdziły się przewidywania tej pierwszej grupy.
OBOP, który przeprowadzał sondaż już po podpisaniu przez PiS, Samoobronę i LPR paktu stabilizacyjnego, zapytał także, czy Polacy mają rozeznanie co do możliwości rozwiązania Sejmu. 60% odpowiedziało, że wie "dokładnie" lub "mniej więcej" o co chodzi, a tylko 35% nie miało żadnego rozeznania.
Sondaż zrealizowano w dniach 2-6 lutego na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku ponad 15 lat.