Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Już niedługo święto wszystkich łasuchów- tłusty czwartek. Tradycyjnie dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Sprawdź, kiedy tłusty czwartek wypada w tym roku i skąd pochodzi ten zwyczaj.

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Skąd pochodzi ten zwyczaj?Źródło: iStock.com
d4asrtx
d4asrtx

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku?

Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jego data uzależniona jest od daty Wielkanocy, która jest świętem ruchomym (pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca). Tłusty czwartek w tym roku przypada na dzień 28 lutego.

W Polsce tradycyjnie tego dnia będziemy zajadać się pączkami i faworkami, zwanymi również w niektórych regionach naszego kraju chrustem lub chruścikami. Nie ma chyba osoby, która tego dnia nie dałaby się namówić na "coś słodkiego". Dzień ten jest niewątpliwie świętem wszystkich łasuchów.

Tłusty czwartek. Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Początków tradycji tłustego czwartku należy doszukiwać się w pogaństwie. Dawniej był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, głównie mięs oraz piciu wina. Specjalnie na tłusty czwartek przygotowywano także pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. W podobny sposób obchodzono w starożytnym Rzymie (raz w roku) tzw. tłusty dzień.

Dawniej na Małopolsce tłusty czwartek nazywany był combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa ta pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber (najprawdopodobniej postać fikcyjna). Według legendy człowiek ten był zły i surowy dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Umrzeć miał on właśnie w tłusty czwartek. W każdą rocznicę jego śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce.

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się około XVI wieku. Ten smakołyk różnił się jednak od tego, który jadamy obecnie. Początkowo w środku ciasta ukrywany był mały orzeszek lub migdał, a ten, kto trafił na taki "szczęśliwy" pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

d4asrtx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4asrtx
Więcej tematów