Trwa ładowanie...
d2p5cju

TK: przepisy wyznaczające granice gmin - wadliwe

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin są niezgodne z ustawą o samorządzie gminnym - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

d2p5cju
d2p5cju

Wniosek do Trybunału skierowały rada gminy Ryki (woj. lubelskie), rada gminy Kosakowo w powiecie puckim oraz rada powiatu w Pucku (woj. pomorskie). Zdaniem skarżących, przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmieniania granic ich gmin nie są zgodne z przepisami ustawy o samorządzie gminnym.

Ustawa ta określa m.in. na jakich zasadach Rada Ministrów może zmieniać kształt terytorialny gmin. Jeden z jej zapisów głosi, że rząd ustala granice gmin. Tymczasem w zaskarżonych rozporządzeniach mowa jest tylko o powierzchni przenoszonych (z gminy do gminy) obszarów, nie ma natomiast dokładnego wytyczenia jakie to obszary. Skarżący podnieśli również, że nieprecyzyjne jest określenie warunków przeniesienia samej wsi do innej gminy.

Wnioskodawcy podkreślili, że Rada Ministrów, wydając zaskarżone rozporządzenia, pozostawiła zbyt duży margines dowolności służbom kartograficznym, które ustalają wielkość obszaru "przenoszonego" z jednej gminy do drugiej. Oznacza to, że to nie Rada Ministrów, a służby geodezyjne i kartograficzne mają ostateczny wpływ na ustalenie granic gmin - twierdzą Rady Gmin w Rykach i Kosakowie oraz Rada Powiatu w Pucku.

Prokuratura podzieliła pogląd, że sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym jest stwierdzenie o przeniesieniu wsi na teren innej gminy.

d2p5cju

W ocenie Marcina Wereszczyńskiego, zastępcy dyrektora departamentu prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, reprezentującego Radę Ministrów, zmiana granic gminy jest jasno określona, gdyż intencją Rady Ministrów jest przeniesienie konkretnej części gruntów.

Trybunał podzielił pogląd skarżących. Podkreślił, że rozporządzenie powinno być tak wydane, by nie było żadnych wątpliwości przy wytyczaniu granic gmin i umożliwiało ono jego praktyczną realizację.

Wyrok Trybunału jest ostateczny. (an)

d2p5cju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p5cju
Więcej tematów