TK: ograniczenie maksymalnej opłaty dla radców prawnych - zgodne z konstytucją
Ograniczenie maksymalnej opłaty z tytułu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu, ponoszonej przez Skarb Państwa, do 150% stawki minimalnej jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Trybunał rozpoznał skargę konstytucyjną radcy prawnego, dotyczącą kosztów pomocy prawnej.
29.08.2006 | aktual.: 29.08.2006 15:56
W skardze Grażyna K.-J. kwestionowała konstytucyjność przepisów rozporządzenia z 2002 roku. Twierdziła, że dyskryminują one pełnomocników z urzędu, gdyż pełnomocnikom tym przysługuje tylko 150 proc. stawki minimalnej, a pełnomocnikowi ustanowionemu na podstawie umowy - sześciokrotna stawka minimalna. Utrzymywała, że należą się jej stawki ustalone w rozporządzeniu z 1997 roku, które były dla niej bardziej korzystne.
Trybunał uznał, że stawka określona w rozporządzeniu z 2002 roku odnosi się do wszystkich spraw z zakresu prawa pracy, bez względu na to, czy strona jest reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu, czy ustanowionego na podstawie umowy. Zarzut dyskryminacji pełnomocników ustanowionych z urzędu jest nieuzasadniony - stwierdził Trybunał.