Trwa ładowanie...
d14p1ed

TK o zgodności z konstytucją aborcji z powodu wady płodu

Trybunał Konstytucyjny zajmie się skargą dotyczącą dopuszczalności aborcji w przypadku podejrzenia choroby lub upośledzenia dziecka. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS, które chce uznania przepisów za niekonstytucyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja pod Trybunałem Konstytucyjnym ws. planów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego
Demonstracja pod Trybunałem Konstytucyjnym ws. planów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego (PAP, Fot: PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)
d14p1ed

TK o zgodności z konstytucją aborcji z powodu wady płodu

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w 2019 r. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaskarżyła przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej. Wątpliwości budzi m.in. zapis mówiący o tym, że gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, to aborcja jest dopuszczalna.

d14p1ed

Zaskarżone zostały również przepisy doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. Takie przepisy mają odmawiać nienarodzonemu dziecka prawa do poszanowania ochrony godności człowieka. Trybunał Konstytucyjny wniosek rozpatrzy w pełnym składzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14p1ed

Podziel się opinią

Share
d14p1ed
d14p1ed
Więcej tematów