Trwa ładowanie...
d47ekxe
09-09-2004 06:57

Tischner pytał, papież odpowiadał

"Życie Warszawy" informuje, ze w Watykanie
przygotowywana jest książka "o życiu i ideach Jana Pawła II".
Niewykluczone, że będzie ona miała formę wywiadu-rzeki, jaki przed
dwudziestu laty przeprowadzili z papieżem ks. Józef Tischner i
prof. Krzysztof Michalski.

d47ekxe
d47ekxe

Powstająca książka oparta jest na dyskusjach, które przed dwudziestu laty przeprowadzili z Janem Pawłem II nieżyjący już ks. prof. Józef Tischner oraz prof. Krzysztof Michalski, znany filozof, szef wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Okazją były odbywające się co roku z inicjatywy obu naukowców "Spotkania w Castel Gandolfo" z udziałem papieża i intelektualistów całego świata.

W 1984 roku, oprócz oficjalnych spotkań w dużym gronie, Jan Paweł II przeprowadził cykl prywatnych rozmów z dwójką przyjaciół z Polski. Ich treść ma się teraz stać podstawą książki. Wiem, że rozmowy zostały nagrane na taśmie magnetofonowej. Oczywiście, w wersji drukowanej papieskie odpowiedzi będą zapewne uzupełnione i odpowiednio zredagowane - mówi Wojciech Bonowicz, przyjaciel, biograf i znawca twórczości ks. Tischnera.

Jak podkreśla "Życie Warszawy", o szczegółach spotkania z papieżem najwięcej wie jeden z trojga uczestników prof. Krzysztof Michalski. Przez parę dni ksiądz Tischner i ja rozmawialiśmy z Ojcem Świętym o jego życiu i jego ideach. Miało to miejsce w letniej rezydencji papieskiej, ale niezależnie od serii oficjalnych kolokwiów nazywanych "Rozmowami w Castel Gandolfo"- opowiada profesor.

O ile wiem, książka Ojca Świętego, która się pewnie niebawem ukaże, nawiązuje do tych rozmów - potwierdza naukowiec. Dodaje jednak, że tekst nie będzie ścisłym zapisem dyskusji. Te rozmowy były niezwykłe nie tylko ze względu na treść, ale i formę - dodaje Wojciech Bonowicz. (PAP)

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj