Trwa ładowanie...
dqzhv5q

"The Guardian" pisze o Polsce. Chodzi o "nienawiść" w muzeum Auschwitz

Nienawiść, fake newsy i manipulacje - to odczuli niektórzy pracownicy muzeum w Auschwitz, pisze brytyjski "The Guardian". We wszystko są zamieszani "nacjonaliści" oraz "prorządowe media".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodnicy Auschwitz nie czują się bezpiecznie
Przewodnicy Auschwitz nie czują się bezpiecznie (PAP, Fot: Stanisław Rozpędzik)
dqzhv5q

"Kampania dezinformacji i oszczerstw przeprowadzona przez polskich nacjonalistów wywołała zaniepokojenie związane z presją wywieraną na oficjalnych przewodników" w Oświęcimiu, napisał dla "The Guardian" warszawski korespondent Christian Davies.

W tekście nawiązano do sytuacji z marca. Sprawcy weszli do kamienicy w centrum Krakowa i zdewastowali drzwi mieszkania Włocha, który jest badaczem Holokaustu i oprowadza po Auschwitz wycieczki. Na drzwiach jego mieszkania napisano "Polska dla Polaków", a na ścianie obok - "Auswitz for Poland guide!!".

Przywołano również wizytę nacjonalisty Piotra Rybaka w Auschwitz. Skazany za spalenie kukły Żyda mężczyzna miał wiele zarzutów związanych z wersją historii przedstawianą przez swojego przewodnika i krzyczał "ciągle tylko Żydzi, Żydzi".

dqzhv5q

Zobacz także: "Krysia, nie obraź się. To jest folklor". Elżbieta Pawłowicz o internetowej twórczości siostry"

Autor tekstu wyjaśnia, że relacje między Polską i Izraelem skomplikowały się po uchwaleniu ustawy o IPN. Negatywna reakcja Żydów pociągnęła za sobą "gniewną reakcję nacjonalistów i prorządowych mediów", którzy uznali, że muzeum w Auschwitz umniejsza ogrom tragedii Polaków, którzy zginęli w obozie.

"The Guardian" przypomina również wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która uznała, że"dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz" i chciała, aby po Oświęcimiu oprowadzali tylko Polacy.

dqzhv5q

- Przewodnicy boją się, że stracą swoją pracę, nie mówią więc głośno o prowokacjach, których się wobec nich niektórzy dopuszczają - powiedział anonimowo jeden z oprowadzających wycieczki.

Źródło: guardian.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqzhv5q

Podziel się opinią

Share

dqzhv5q

dqzhv5q
Więcej tematów