Tęsknią za marką i guldenem
Rok po wejściu euro do obiegu gotówkowego w
12 krajach Unii Europejskiej Francuzi i Belgowie nie tęsknią do
swoich franków, ale Niemcy i Holendrzy chcieliby powrotu do marek
i guldenów. Tak przynajmniej wynika z badań ankietowych.
Pierwszego stycznia 2002 r. dwanaście krajów strefy euro: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Portugalia i Włochy, pożegnało się ze swymi walutami narodowymi, zamieniając je na wspólną walutę.
Ludność krajów strefy euro nie wypowiadała się na temat tej zmiany w żadnym referendum. Rok po największej w dziejach wymianie pieniądza ankieta przeprowadzona przez europejską firmę internetową Tiscali wykazała, że obecnie 57 procent Niemców i 55 procent Holendrów pragnie powrotu do niemieckiej marki i holenderskiego guldena.
Euro przyjęto jako wspólną walutę 1 stycznia 1999 roku, kiedy zaczęto posługiwać się nim w transakcjach bankowych i rozliczeniach między firmami. Natomiast banknoty i monety euro pojawiły się w obiegu gotówkowym dopiero 1 stycznia zeszłego roku. Niemal we wszystkich krajach Eurolandu nowa waluta zyskała akceptację ogółu, ale wielu Europejczyków skarżyło się w ciągu minionych miesięcy, że kupcy detaliczni wykorzystali zmianę pieniądza, aby podnieść ceny.