Terroryzm może zniszczyć demokrację
Ponad połowa (58 proc.) respondentów ankiety przeprowadzonej w
sierpniu 2007 przez globalna agencję badawczą Synovate na zlecenie
BBC World wierzy, że terroryzm może zniszczyć demokrację.
W sumie, 58% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że terroryzm może zniszczyć demokrację. Na wynik ten składa się 35 proc. tych, którzy zdecydowanie się zgadzają i 23%, którzy po prostu się zgadzają z tym stwierdzeniem. Najwięcej respondentów zgadzających się z tym stwierdzeniem pochodzi z Francji (76% ankietowanych), zaraz za Francją jest Dania z 75% ankietowanych, Dubaj z 72% wskazań oraz Stany Zjednoczone z 70% ankietowanych zgadzających się z powyższą opinią.
Jednakże po przejrzeniu wyników z poszczególnych krajów, jak i w samych krajach z różnych miejscowości można dojść do wniosku, że wyniki są spolaryzowane. Mniej niż połowa potwierdza prawdziwość stwierdzenia we Włoszech i w Indiach, gdzie odpowiednio 37% i 31% respondentów zdecydowanie nie zgadza się takim stwierdzeniem.
Dyrektor zarządzający Synovate Alok Shanker, zauważa, że największa demokracja na świecie, Indie są podzielone w tym temacie: 31% respondentów zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że terroryzm może zniszczyć demokrację, a 34% zdecydowanie się z tym zdaniem zgadza.
*Jak ważny jest udział w wyborach? *Kiedy dochodzimy do pytania o wagę uczestnictwa w krajowych wyborach, zdecydowania większość respondentów - 84% - czuje, że jest to bardzo lub w miarę ważne aby brać w nich udział. Jakkolwiek istnieją interesujące różnice między nacjami. Francja jest jednym z krajów, gdzie bduża część ankietowanych bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków obywatelskich (82% respondentów z Francji uważa, że głosowanie jest bardzo istotne). Inne kraje podzielające tę samą opinii, z ponad 75% takich odpowiedzi to: Dania, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i Indie.
Thierry Pailleux, Dyrektor zarządzający Synovate France, powiedział, że liczba ludzi we Francji, którzy silnie popierają głosowanie, prawie tak samo koreluje z procentem respondentów (84%), którzy faktycznie wzięli udział w ostatnich wyborach prezydenckich.
W Rosji tylko 34% respondentów uważa, że głosowanie jest bardzo ważne, a 20%, że to wcale nie istotne.
Maria Vakatova, dyrektor zarządzający Synovate na Rosję i Ukrainę, uważa, że nie można jednak twierdzić, że Rosjanie są przeciwko głosowaniu. Jeśli weźmie się pod uwagę również fakt, że wśród rosyjskich respondentów, którzy wierzą, że głosowanie jest 'dosyć ważne' dla 58% respondentów, którzy mają pozytywny stosunek do głosowania. Jednakże same wybory dla Rosjan nie są istotne. Ważniejsze dla Rosjan jest to, aby władze przeprowadzały politykę, która odzwierciedla interesy większości respondentów - dodaje Vakatova.
Czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie globalnego parlamentu?
Poparcie dla globalnego parlamentu, gdzie liczba głosów zależy od wielkości populacji danego kraju, a zgromadzenie to mogłoby mieć władzę, aby stanowić wiążące i obowiązujące prawo jest niewielkie. Tylko 14% respondentów na świecie chętnie popiera pomysł.
Czy demokracje mogą rozwiązać problem efektu cieplarnianego?
Respondenci zostali również zapytani, kto według nich, ze swoimi strukturami politycznymi, jest najlepiej przygotowany do walki z efektem cieplarnianym, Chiny czy USA. Generalnie USA znacznie wyprzedziło Chiny, z wynikiem 57% do 22%. Jednak 21% zapytanych nie potrafiło wskazać faworyta. Być może bez niespodzianki aż 87% Amerykanów jest zdania, że ich system jest zdecydowanie najlepszy.
Najbardziej sceptyczni wobec możliwości USA w walce z efektem cieplarnianym okazali się Hindusi, tylko 40% głosowało na USA.
Ankieta Synovate na temat demokracji objęła swoim zasięgiem 12 000 respondentów w 15 krajach: USA, Francja, Niemcy, Singapur, Australia, Indie, Polska, Dubaj, Wielka Brytania, Korea Południowa, Włochy, Republika Południowej Afryki, Norwegia, Dania i Rosja.
Zadane pytania:
P1 W jakim stopniu zgadza się Pan(i) ze stwierdzeniem: Terroryzm może zniszczyć demokrację?
P2 Czy jest Pan(i) zdanie, że branie udziału, głosowanie w narodowych powszechnych wyborach jest ważne?
P3 Która płeć jest bardziej demokratyczna w swoim światopoglądzie, mężczyźni czy kobiety?
P4 Zakładając ich polityczne struktury, które państwo jest najlepiej wyposażone do walki ze skutkami efektu cieplarnianego?
P5 Jakiego jest Pan(i) wyznania?
P6 Jak dużą role w Pana(i) życiu odgrywa religia?
P7 Jak bardzo był(a)by Pan(i) skłonny(a) poprzeć pomysł stworzenia Globalnego Parlamentu, gdzie liczba głosów zależy od wielkości populacji danego kraju, a zgromadzenie to ma władzę stanowić wiążące i obowiązujące prawo?