Trwa ładowanie...
11-02-2011 15:05

Ten numer Polacy znają lepiej niż reszta Europejczyków

Trzy czwarte mieszkańców Unii Europejskiej nie zna jednolitego europejskiego numeru alarmowego 112 - wynika z Eurobarometru opublikowanego w dniu obchodów tego bezpłatnego numeru, którego celem jest ratowanie zdrowia i życia ludzi. Polska należy do krajów, gdzie sytuacja jest najlepsza. MSWiA zapewnia, że do końca roku we wszystkich województwach będą gotowe Centra Powiadamiania Ratunkowego przyjmujące zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112) i przekazujące je do odpowiednich służb.

Ten numer Polacy znają lepiej niż reszta EuropejczykówŹródło: PAP
dimgnxo
dimgnxo

- Europejski numer alarmowy 112 ratuje życie, ale tylko wtedy, gdy ludzie są świadomi jego istnienia. Państwa członkowskie muszą podejmować dalsze starania w celu uświadomienia wszystkim obywatelom, że w sytuacji nadzwyczajnej mogą zadzwonić pod numer 112 - oświadczyła unijna komisarz ds. telekomunikacji Neelie Kroes.

Marzenna Łabuszewska z MSWiA powiedziała, że we wszystkich województwach - w siedzibach wojewodów, a w niektórych przypadkach m.in. w komendach PSP lub policji - są już gotowe pomieszczenia, w których będą mieściły się Centra Powiadamiania Ratunkowego docelowo przyjmujące zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112) i przekazujące je do odpowiednich służb. Do końca roku gotowych ma być 17 centrów, być może powstawać będą kolejne. Obecnie w zaadaptowanych budynkach trwa instalacja sprzętu teleinformatycznego. Podkreśliła, że zakończono już przetargi, więc procedury nie powinny się przedłużać.

Zdaniem Michała Starosolskiego z Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Ratunkowego, numer działa w Polsce coraz lepiej. - Zaczynają działać centra, służby się integrują i zaczynają działać razem - ocenił. Podkreślił, że trzeba wciąż pracować nad wspólnymi procedurami i zacieśniać współprace pomiędzy poszczególnymi resortami i służbami.

Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio 1071 połączeń, z czego ok. 92% to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

dimgnxo

Specjaliści ocenili, że krakowskie centrum działa "modelowo". Jako pierwsze w Polsce ma możliwość automatycznej lokalizacji i wizualizacji połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych, z których wykonywane jest połączenie. W CPR można zobaczyć na mapie, z jakiego miejsca dzwoni osoba ze zgłoszeniem. Operatorzy CPR, podczas rozmowy z osobami zgłaszającymi, wszystkie niezbędne informacje wprowadzają do komputera, a zebrane przez nich dane wprowadzane są do formularza, który drogą elektroniczną przekazywany jest równocześnie do tych służb, których udział jest niezbędny w akcji ratunkowej.

We wrześniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym skrytykowała sposób wdrażania systemu alarmowego numeru 112 i oceniła, że szanse na poprawę sytuacji przed Euro 2012 są niewielkie, co może zaszkodzić opinii Polski. NIK wskazywała m.in. na problemy z lokalizowaniem dzwoniących i brak CPR-ów.

Z numeru 112 można skorzystać w całej UE, aby połączyć się ze służbami ratunkowymi. Ale numer wciąż nie jest znany trzem na czterech obywateli UE. Tylko 26% pytanych obywateli UE jest w stanie spontanicznie wskazać 112 jako numer umożliwiający połączenie się z policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym z dowolnego miejsca. Polska należy do krajów, gdzie sytuacja jest najlepsza: podobnie jak w Czechach, Finlandii, Luksemburgu i na Słowacji, odsetek dobrze poinformowanych obywateli przekracza połowę. Z kolei w Grecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii numer ten jest znany mniej niż 10% mieszkańców.

Unijne przepisy telekomunikacyjne nakładają na państwa członkowskie obowiązek informowania swoich obywateli o numerze 112. Chociaż większość rządów twierdzi, że podejmuje działania mające na celu upowszechnianie numeru (takie jak eksponowanie go na pojazdach służb ratunkowych), to zaledwie 27% obywateli UE potwierdziło otrzymanie informacji na temat numeru 112 w ciągu ubiegłego roku.

dimgnxo

Ponadto od lipca 2009 roku osoby używające swoich telefonów komórkowych za granicą powinny otrzymać sms od operatorów sieci z informacją o numerze 112. Jednakże 81% Europejczyków podróżujących do innego państwa UE twierdzi, że nie otrzymało takiej informacji. Od maja br. stosowne informacje mają zostać również udostępnione podróżującym na przykład na lotniskach, dworcach kolejowych oraz międzynarodowych dworcach autobusowych.

Nowe unijne przepisy przewidują też wymóg bezpłatnego udostępnienia dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej z chwilą odebrania połączenia przez służby ratunkowe.

dimgnxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimgnxo
Więcej tematów