Ten film to wynik desperacji jego twórców
Wchodzący w piątek do kin, nagradzany w kraju i za granicą, film Marka Lechkiego "Erratum" miał swoją śląską premierę. Jego reżyser, a zarazem scenarzysta i producent, podkreślał, że film nie powstałby bez determinacji, a nawet desperacji jego twórców.
"Erratum" jest "opowieścią o bardzo ludzkich, znajomych sprawach" - o miłości, przyjaźni, rezygnacji z buntu i pokonywaniu słabości; także o zjawisku rezygnacji "z własnej cząstki, która niegdyś nas kształtowała, była odpowiedzialna za naszą drapieżność, bezkompromisowość i wrażliwość", na rzecz komfortu czy wygody.
- Ten film bardzo długo nie mógł powstać, aż wreszcie zdecydowałem się na desperacki ruch założenia własnej firmyfirmy. Bez tej desperacji i determinacji wszystkich twórców, aktorów i ekipy, tego filmu by nie było - mówił Lechki podczas premierowego pokazu w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.
Ostatecznie twórcy kameralnego "Erratum" stanęli przed zadaniem zrealizowania filmu za mniejsze pieniądze, niż początkowo zakładano. "- nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie wszystkich twórców. W efekcie udało się stworzyć film profesjonalny, bez uchybień wynikających z niskiego budżetu - tłumaczył reżyser.
W 2002 r. Lechki zrealizował dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę film "Moje miasto", wyróżniony wówczas na festiwalu w Gdyni. Kolejny film - właśnie "Erratum" - stworzył po ośmiu latach. W Gdyni obraz został uznany za najlepszy debiut reżyserski, dostał też nagrodę dziennikarzy; potem były nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Koninie, Koszalinie i Warszawie, a także w greckich Salonikach, amerykańskim Chicago i południowokoreańskim Pusan.
"Erratum" to historia obyczajowa, której głównym bohaterem jest trzydziestoparolatek (w tej roli Tomasz Kot), przyjeżdżający do rodzinnego Szczecina załatwić sprawę, zleconą przez szefa. Okoliczności powodują, że musi zostać dłużej niż planował. Wracają wspomnienia, znajomi, marzenia, o których bohater dawno zapomniał oraz myśli o zdarzeniach z przeszłości, które zmieniły jego życie.