ŚwiatAtak na WTC. Pierwsze strony gazet 20 lat później wciąż budzą grozę

Atak na WTC. Pierwsze strony gazet 20 lat później wciąż budzą grozę

11 września 2001 roku to dzień, który na zawsze zapisał się na tragicznych kartach historii świata. Wstrząsnął opinią publiczną w USA i w Europie. Dramat, który rozegrał się na ulicach Nowego Jorku, odbił się takim echem w mediach, że na wiele tygodni przykrył wszystkie inne wydarzenia.

Dwie wieże World Trade Center po zamachach z 11 września 2001 roku
Dwie wieże World Trade Center po zamachach z 11 września 2001 roku
Źródło zdjęć: © East News | Richard B. Levine

11.09.2021 11:53

12 września Amerykę przeszywał wszechogarniający smutek. Dla wielu mieszkańców Nowego Jorku dzień wcześniej zawalił się cały świat. Stracili członków rodziny i przyjaciół. Inni nadal żyli nadzieją, że ich bliscy wrócą bezpiecznie do domu. Ból potęgowała ogromna niepewność o przyszłość, która już nigdy nie będzie taka sama.

Atmosferę tamtych chwil dobrze obrazują okładki amerykańskich gazet z dnia po zamachu na World Trade Center.

The New Yorker, Time/mat. prasowe
The New Yorker, Time/mat. prasowe
The New York Times/mat. prasowe
The New York Times/mat. prasowe
The Daily Telegraph/mat. prasowe
The Daily Telegraph/mat. prasowe

Zamach na WTC. Świat w szoku

Temat w pełni zdominował też światowe media. W Europie praktycznie wszystkie gazety otwierały 12 września swoje rozkładówki zdjęciami dwóch walących się wież.

Obraz
© PAP/EPA | HERWIG VERGULT
Obraz
© PAP/EPA | WERNER BAUM

Nowy Jork pod gruzami

Uprowadzone przez terrorystów pasażerskie samoloty uderzyły w nowojorskie wieże World Trade Center oraz Pentagon. Budynki WTC stanęły w płomieniach, a następnie w przeciągu dwóch godzin runęły wzbijając w powietrze ogromne ilości dymu i pyłu grzebiąc pod gruzami tysiące ludzkich istnień.

W atakach zginęło w sumie 2 977 osób nie licząc porywaczy (w tym sześciu Polaków). Rannych zostało 6291 osób, a 26 nadal uważa się za zaginione.

W jednym dniu Nowojorska Straż Pożarna straciła 343 funkcjonariuszy - najwięcej wśród wszystkich służb ratowniczych. Aż 75 remiz straciło przynajmniej jednego strażaka.

Zobacz także: 20 lat po zamachu na World Trade Center w USA. Gorzkie wspomnienia ocalałych

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)