Trwa ładowanie...

Ten burmistrz zaskoczył całą Polskę. Położył drogę z... gumy

Rafał Ryszczuk jako burmistrz małej gminy na Warmii i Mazurach zarzucany był przez mieszkańców setkami próśb o poprawę fatalnego stanu dróg. Ponieważ jezdnia asfaltowa to gigantyczny koszt, wpadł na innowacyjny pomysł wybudowania drogi z gumy. Jak to możliwe?

Ten burmistrz zaskoczył całą Polskę. Położył drogę z... gumyŹródło: Facebook.com
d2c051c
d2c051c

Problem tysięcy dziur, na które uważać muszą nie tylko kierowcy, ale i piesi, znany jest chyba wszystkim Polakom. Od lat borykali się z nim również mieszkańcy Kisielic.

- Chodzili po piachu lub błocie. To był dramat. Nie mam 100-procentowej gwarancji, że to się uda, ale robimy co w naszej mocy. Wybudowanie normalnej drogi to koszt około 250 tys. zł za km i przerastał nasze możliwości. Droga z gumy wyniesie nas 45 tys. zł km – mówi Wirtualnej Polsce Ryszczuk.

Rozwiązanie zapożyczone z kopalń i hut

Skąd w ogóle taki pomysł? To rozwiązanie, które burmistrz podpatrzył w kopalniach, gdzie nawierzchnię układa się często z przenośnych taśm. – Wykonane z gumy kauczukowej o grubości 3,2 cm zbrojone są stalową linką – tłumaczy.

Jak przekonuje burmistrz, tak gruby kauczuk jest bardzo wytrzymałym materiałem i nawet lepiej nadającym się na drogi intensywnie użytkowanie przez rolników, niż asfalt.
Prawdziwym testem będzie polska zima.

d2c051c

Ciekawy pomysł i tanie rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywną opinią mieszkańców, a nawet ekspertów.

Profesor Politechniki Wrocławskiej Jacek Pigłowski ocenił, że "pomysł burmistrza z wykorzystaniem taśm jako elementów budowy dróg o małym natężeniu ruchu uważa za interesujący, atrakcyjny ekonomicznie i nieszkodliwy dla środowiska".

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Część mieszkańców stawia jednak pytanie, jak droga z gumy przetrwa mrozy towarzyszące polskiej zimie. Obawiają się też, czy nie będzie na niej wtedy zbyt ślisko.

d2c051c

- Ponieważ odcinek, na którym obecnie testujemy to rozwiązanie, jest blisko mojego domu i często się tam pojawiam. Na początku przy mocnym hamowaniu taśmy faktycznie się ruszały. Teraz połączyliśmy je od spodu wkrętami i jest o wiele lepiej – mówi burmistrz.

- Wiadomo, że podczas deszczu jest trochę bardziej ślisko niż na asfalcie, ale pamiętajmy, że guma ma być zamiennikiem błota w jakim grzęzną nasi mieszkańcy, a nie wartych miliardy złotych autostrad. Biorąc to pod uwagę jest naprawdę super – dodaje.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Gumowe drogi "zaleją" polskie wsie?

Rafał Ryszczuk zdradza nam także, że jego pomysł został bardzo szybko nagłośniony w mediach i już spłynęły do niego setki zapytań. Z prośbami o instrukcję budowy zgłosiło się nawet kilku wójtów z Mazowsza. Prace w Kisielicach są jednak dopiero na etapie testowym i ciężko zagwarantować, że rozwiązanie okaże się sukcesem.

d2c051c

- Roboty nie są skończone. Nawierzchnia ma jeszcze zostać wyrównana walcem. Dlatego z oceną poczekam na efekt końcowy, choć już zauważyłam, że dla dziecięcych rowerków i hulajnóg to na pewno lepsze rozwiązanie – mówi portalowi infoilawa.pl jedna z mieszkanek gminy, która wybrała się tą drogą na spacer z kilkuletnią córką.

Jeszcze do niedawna nawet sam burmistrz bał się, że projekt może okazać się porażką. – Na szczęście będzie chyba zupełnie odwrotnie. Gdy ostatnio pojawiłem się na budowie starsza pani dziękowała mi zapewniając, że pierwszy raz mogła dojść do kościoła w normalnych warunkach – podsumowuje zadowolony Ryszczuk.

d2c051c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c051c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj