Templariusze pod ochroną
Jedni przyjeżdżają tu szukać skarbów, inni -
by zgłębić historię zakonu templariuszy. Mowa o wsi Chwarszczany
(gmina Boleszkowice), gdzie dawniej znajdowała się jedna z
najważniejszych placówek Rycerzy Świątyni Salomona w Europie
Środkowo-Wschodniej - pisze "Kurier Szczeciński".
29.08.2005 | aktual.: 29.08.2005 10:08
Aby chronić zabytki, utworzono tam pierwszy w regionie park kulturowy.
Od 2004 r. w Chwarszczanach trwają prace wykopaliskowe. Grupa młodych archeologów pod kierownictwem dr. Przemysława Kołosowskiego dokonała zdumiewającego odkrycia. Podczas prac ziemnych natknięto się na ślady osadnictwa pradziejowego ze schyłku epoki brązu i początku epoki żelaza - sprzed ok. 500 lat p.n.e! Dla poszukiwaczy skarbów najważniejszy jest jednak okres panowania na tych ziemiach zakonu templariuszy.
Mieszkańcy Chwarszczan przyzwyczaili się już do osób, które przyjeżdżają do ich wsi i szukają wielkiego skarbu, który ponoć jest ukryty w tej okolicy. Aby chronić zabytki, miłośnicy historii, na czele z dr. Kołosowskim i konserwatorem zabytków z Gorzowa Wlkp. wyszli z inicjatywą utworzenia w Chwarszczanach parku kulturowego.
- Poparliśmy ich inicjatywę, bo uważamy, że to szansa dla naszej gminy. Będziemy mogli się starać o pieniądze na park, co przyniesie też korzyści mieszkańcom. Już teraz pięć osób pracuje przy wykopaliskach. Nie wspomnę o promocji gminy - mówi wójt Boleszkowic Edmund Zioła. (PAP)