PolskaTelewizja przez telefon, telefon przez Internet

Telewizja przez telefon, telefon przez Internet

Rok bieżący może przynieść możliwość pojawienia się nowych operatorów telefonii komórkowej a także telewizji transmitowanej przez tradycyjny telefon. Spodziewana jest, także dalsza ekspansja producentów komunikatorów internetowych i oprogramowania umożliwiającego rozmowy głosowe przez Internet.

Internauta dostaje numer telefonu tak samo jak abonent telefonu, ponadto ze swoim numerem może przemieszczać się po świecie i będąc w dowolnym zakątku świata korzystać na przykład z prefiksu regionalnego Krakowa. Za numer płaci 5 zł miesięcznie.

Twórcy programu liczą na szczególne zainteresowanie Polaków mających rodziny za oceanem. Oprogramowanie zamówiło już kilka firm, np. RMF FM i mBank. Rozmowa przez Tlenofon jest wielokrotnie tańsza od rozmów przez tradycyjny telefon.

Usługa oparta na technologii Voice Over IP. Umożliwia rozmowy z komputera na normalny numer telefoniczny przez Internet. Za rozmowy płaci się w systemie pre-paid. Rozmowa z abonentem w Polsce kosztuje 9 gr, komórkowych 63 gr netto a za granicę 10 gr netto. Takie rozwiązanie wprowadził także portal Wirtualna Polska pod nazwą Nawijka, do uruchomienia rozmów przez Internet przymierza się też telewizja kablowa UPC, która wprowadziła już taką usługę na Węgrzech i w Holandii.

Tańsze komórki

Operatorzy telefonii komórkowej wprowadzili w 2004 roku sekundowe naliczanie nie tylko dla użytkowników płacących abonament ale także w ofercie telefonów na kartę, czyli pre-paid. W kręgach politycznych i lobbystycznych telefony te są znane także pod nazwami: „bezpieczne” i tik-taki.

Po pionierskim wprowadzeniu tego rozwiązania przez nowego gracza na polskim rynku – sieć Heyah należącą do Polskiej Telefonii Cyfrowej, do pójścia tym śladem została zmuszona Idea, wprowadzając w ofercie Pop sekundowe naliczanie początkowo tylko w ramach sieci, a w finale do wszystkich operatorów.

Polkomtel w odpowiedzi na posunięcie PTC powołał nową markę taniej sieci komórkowej Sami Swoi. Ceny rozmów w sieciach telefonii komórkowej spadły o około połowę. Ponadto w 2004 roku doszło do małej rewolucji na rynku. Ceny rozmów w systemie pre paid są teraz tańsze niż dla użytkowników telefonów płacących abonament. Operatorzy mimo dużej obniżki cen zarobili na rozmowach rekordowo, bo 3 mld zł.

Telewizja przez telefon

To nie koniec przemian na polskim rynku telefonicznym. Telefonia Dialog jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce udostępnił testowo wybranym abonentom z Wrocławia usługę telewizji na żądanie.

Do uruchomienia podobnego rozwiązania przymierzają się także inne firmy. Prezes Telekomunikacji Polskiej S.A. Marek Józefiak zapowiada, że w I kwartale tego roku TPSA wprowadzi do sieci telefonicznej telewizję. Użytkownicy dostaną ten produkt w dwóch wersjach. Będą mogli oglądać tradycyjną telewizję oraz programy zamawiane na życzenie w technologii Video On Demand (VOD) pozwalającej na zamawianie programów i filmów z serwera.

Duże jest prawdopodobieństwo, że partnerem TPSA we wprowadzaniu tego rozwiązania będzie France Telekom. Francja jest liderem eksperymentów z telewizją w Internecie. Oprócz France Telekom testy takiego rozwiązania prowadzi Canal +, który ma już 3 mln odbiorców TV przez Internet.

Marcin Matuzik

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)