Trwa ładowanie...
08-09-2014 16:59

"Telegraph": "podtapianie" stosowane przez CIA było na granicy śmierci

Stosowana przez CIA metoda "podtapiania" była w przypadku co najmniej dwóch podejrzanych z Al-Kaidy daleko bardziej brutalna niż sądzono. Przesłuchiwani znajdowali się faktycznie na granicy śmierci - pisze brytyjski "Telegraph".

"Telegraph": "podtapianie" stosowane przez CIA było na granicy śmierciŹródło: AFP, fot: Saul Loeb
d228qd0
d228qd0

Jak przypomina dziennik, w USA oczekiwana jest publikacja streszczenia raportu Senatu na temat przesłuchań w tajnych więzieniach CIA. Źródło poinformowane w sprawie raportu powiedziało gazecie, że relacje na temat pewnych przesłuchań zapewne "mocno zaszokują" opinię publiczną.

- Trzymali ich pod wodą, aż znajdowali się na granicy śmierci, w obecności lekarza, który miał zapewnić, by nie posunęli się za daleko - relacjonuje inne źródło. Rozmówca dziennika powiedział także, że stosowane przez CIA metody były "średniowieczne" w stopniu większym, niż dotąd sądzono.

Według "Telegrapha" jednym z podejrzanych, który przeszedł tak brutalne "podtapiania" był Chalid Szejk Mohammed. Był on, według jego własnych zeznań, pomysłodawcą i głównym organizatorem zamachów na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Mohammed miał być przetrzymywany m.in. w Polsce, w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.

Raport Senatu dotyczy programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak "podtapianie" (waterboarding) czy pozbawianie snu, który CIA prowadziła w tajnych zagranicznych ośrodkach w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku za prezydentury George'a W. Busha. Senatorzy pracowali nad tym dokumentem wiele lat. Raport został ukończony i przyjęty przy sprzeciwie Republikanów w grudniu 2012 roku, ale wciąż pozostaje tajny.

Na początku kwietnia bieżącego roku senacka komisja ds. wywiadu opowiedziała się za odtajnieniem liczącego 481 stron streszczenia oraz wniosków raportu.

d228qd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d228qd0
Więcej tematów