Tele2 rozważa udział w przetargu na GSM 1800
Tele2 chce być wirtualnym operatorem komórkowym.
Tele2 Polska prowadzi rozmowy na temat wejścia na rynek telefonii komórkowej jako wirtualny operator komórkowy (MVNO) - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Tele2 Polska Karol Wieczorek. Nie wykluczył też, że Tele2 Polska złoży ofertę w przetargu na wolne częstotliwości telefonii komórkowej GSM 1800.
Wirtualny operator komórkowy (MVNO) nie ma własnej infrastruktury komórkowej i prowadzi swoją działalność w oparciu o sieć jednego z operatorów infrastrukturalnych. Kupuje od niego po cenach hurtowych połączenia, które następnie po cenach detalicznych odsprzedaje swoim klientom.
Aby w Polsce świadczyć usługi jako MVNO potrzebne jest zezwolenie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP). Pomimo kilkunastu wydanych zezwoleń, żaden podmiot jeszcze nie rozpoczął działalności jako MVNO.
Wieczorek nie wykluczył, że Tele2 Polska złoży ofertę w przetargu na wolne częstotliwości telefonii komórkowej GSM 1800. "Wszystko zależy od efektów prowadzonych przez nas rozmów o współpracy z operatorami komórkowymi" - wyjaśnił Wieczorek.
Nie powiedział, z którymi operatorami komórkowymi Tele2 Polska rozmawia.
W listopadzie 2005 roku w wywiadzie dla PAP dyrektor generalny Tele2 Polska, Piotr Nesterowicz, informował, że operator będzie zmierzał do wejścia na rynek telefonii komórkowej oraz szerokopasmowego dostępu do internetu.
W połowie 2005 roku Tele2 Polska wraz z Netia Mobile, Centertel, Polkomtel, PTC złożyły do URTiP wnioski o przydzielenie im wolnych częstotliwości GSM 1800.
W środę rzecznik prasowy PTC powiedział PAP, że operator nie złoży oferty w przetargu.
Pod koniec listopada ub.r. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił drugi w 2005 r. przetarg na częstotliwości GSM 1800. Oferty w nim można składać do 9 stycznia 2006 roku. Każdy podmiot może złożyć do trzech ofert na 33 kanały radiowe w ramach częstotliwości GSM 1800.
Pierwszy przetarg na częstotliwości GSM 1800, prowadzony równolegle do przetargu na częstotliwości telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, nie został rozstrzygnięty, gdyż żaden z oferentów nie uzyskał wymaganego minimum punktów. Oferty złożyły w nim Polkomtel, Netia Mobile i PTK Centertel.