Trwa ładowanie...
d34x41a

Tej wiosny tysięczny alpinista na Mount Evereście?

Mount Everest od strony północnej
Tej wiosny w Nepalu wydano 22 zezwolenia na prowadzenie wypraw wspinaczkowych na wierzchołki górskie Himalajów leżące na terenie tego kraju; 10 ekspedycji atakować będzie od południa najwyższy szczyt świata - Mount Everest (8848 m.). Kilka innych wypraw ma pozwolenia na wspinanie się na Everest od północy - od strony chińskiej. Wszystko wskazuje więc na to, że tej wiosny na szczycie Everestu stanie tysięczny alpinista; dotychczas było ich tam 980.

d34x41a
d34x41a

Od 1953 r. - kiedy to Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa - Tensing stanęli na "trzecim biegunie Ziemi" - 980 wspinaczy było na wierzchołku "góry gór", a niektórzy - po kilka razy. Rekordzistą w tym względzie jest jeden z Szerpów - nepalskich tragarzy wysokościowych - który był na Evereście 11 razy.

Zaledwie 8% wspinaczy nie posługiwało się przy wejściu aparatami tlenowymi.

Panie na Evereście - to 60 alpinistek, wśród nich dwie Polki: nieżyjąca już Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska. Trzy wspinające się panie były na Everście dwukrotnie.

Everest jest górą niebezpieczną; pochłonął dotąd 170 ofiar, w tym 5 kobiet. Na osiem osób, które zdobywają wierzchołek - jedna ginie.(as)

d34x41a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34x41a
Więcej tematów