Trwa ładowanie...
d1d11j0

Tej wiosny tysięczny alpinista na Mount Evereście?

Mount Everest od strony północnej
Tej wiosny w Nepalu wydano 22 zezwolenia na prowadzenie wypraw wspinaczkowych na wierzchołki górskie Himalajów leżące na terenie tego kraju; 10 ekspedycji atakować będzie od południa najwyższy szczyt świata - Mount Everest (8848 m.). Kilka innych wypraw ma pozwolenia na wspinanie się na Everest od północy - od strony chińskiej. Wszystko wskazuje więc na to, że tej wiosny na szczycie Everestu stanie tysięczny alpinista; dotychczas było ich tam 980.

Share
d1d11j0

Od 1953 r. - kiedy to Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa - Tensing stanęli na "trzecim biegunie Ziemi" - 980 wspinaczy było na wierzchołku "góry gór", a niektórzy - po kilka razy. Rekordzistą w tym względzie jest jeden z Szerpów - nepalskich tragarzy wysokościowych - który był na Evereście 11 razy.

Zaledwie 8% wspinaczy nie posługiwało się przy wejściu aparatami tlenowymi.

Panie na Evereście - to 60 alpinistek, wśród nich dwie Polki: nieżyjąca już Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska. Trzy wspinające się panie były na Everście dwukrotnie.

Everest jest górą niebezpieczną; pochłonął dotąd 170 ofiar, w tym 5 kobiet. Na osiem osób, które zdobywają wierzchołek - jedna ginie.(as)

d1d11j0

Podziel się opinią

Share
d1d11j0
d1d11j0
Więcej tematów