Tego się nie spodziewano! Superwysokie poparcie dla PiS
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku maja, wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą chce głosować 28% wyborców - wynika z najnowszego sondażu Gemius dla Wirtualnej Polski. Z kolei na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 23% Polaków. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest najwyższe od ośmiu miesięcy! - W czasach szalejącej drożyzny, PiS zyskuje jako rzecznik wykluczonych, tych, którym gorzej się powodzi i z pesymizmem patrzą w przyszłość - tłumaczy dr Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego. - PiS, który trochę złagodził wizerunek, wyrasta na groźnego konkurenta dla Platformy - przewiduje dr Bartłomiej Biskup, politolog.
Przeczytaj też komentarze do tego sondażu: Janina Paradowska - Platforma w opałach - systematycznie traci poparcie Piotr Gabryel - Czy Tusk dźwignie Platformę z dna?
W ciągu ostatnich trzech tygodni poparcie dla Platformy spadło aż o 5%, podczas gdy notowania PiS poprawiły się o 1%. - Przyczyną wzrostów PiS jest spadek notowań Platformy, która jest zmęczona rządzeniem - uważa politolog dr Bartłomiej Biskup. Zdaniem eksperta, partii Donalda Tuska zaszkodził także brak zapowiadanych reform, sprawa katastrofy smoleńskiej, podwyżka VAT, czy ostatnia kontrowersyjna decyzja o zamykaniu stadionów i "długie weekendy Tuska", czyli kosztujące podatnika ponad 6 mln zł podróże premiera między Warszawą i Gdańskiem.
PiS, który w ostatnim czasie trochę złagodził wizerunek, wyrasta na groźnego konkurenta dla Platformy. Jak przewiduje dr Biskup, Prawo i Sprawiedliwość zyskuje niewiele, ale stale i może nawet wygrać wybory, choć będzie mu trudno stworzyć rząd. Korzystna dla tej partii może okazać się niska frekwencja wyborcza. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego dysponujące karnym i zdyscyplinowanym elektoratem ma przewagę nad Platformą, której elektorat jest wyjątkowo płynny. - Wielu wyborców zniechęconych do PO może w ogóle nie wziąć udziału w wyborach - uważa rozmówca Wirtualnej Polski.
Zdaniem dr. Norberta Maliszewskiego, specjalisty ds. marketingu politycznego w związku z szalejącą drożyzną, PiS zyskuje jako "rzecznik wykluczonych, tych, którym gorzej się powodzi i z pesymizmem patrzą w przyszłość". Z kolei od Platformy, jak wyjaśnia, odpływają dwie grupy elektoratu. Pierwszą stanowi młodzież, która chciała dynamicznych zmian, a nie rządu "małych kroków" i stabilizacji, więc zwróciła się w stronę SLD (sensacyjny transfer - odejście twarzy lewicy Bartosza Arłukowicza z klubu SLD i jego wejście do rządu ma - zdaniem eksperta - przeciwdziałać tej tendencji). Druga grupa to wyborcy centrowi, przeciętni Kowalscy, którym schudły portfele.
W sondażu Wirtualnej Polski Sojusz Lewicy Demokratycznej wybiera 11% ankietowanych. Od ostatniego badania partia Grzegorza Napieralskiego straciła 1 punkt procentowy poparcia.
Do sejmu weszłyby tylko te trzy ugrupowania. Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się sympatią tylko 4% wyborców i znalazłoby się poza parlamentem (wzrost o 1%).
2% ankietowanych chciałoby głosować na ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza (bez zmian), a 1% na partię Janusza Palikota Ruch Poparcia (także bez zmian). 10% wyborców wybiera inną partię, a 21% jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 27% ankietowanych (spadek o 2%). Na PiS chce zaś głosować 13% użytkowników internetu (bez zmian). Aż 17% internautów wybiera za to SLD (spadek o 1%). Internauci nie chcą w sejmie PJN, który wybiera 4% użytkowników (bez zmian). Ruch Poparcia cieszy się jeszcze mniejszym zaufaniem - partię Janusza Palikota wybiera 2% Internautów (spadek o 1%). 2% z nich popiera PSL (wzrost o 1%).
Podobną tendencję, jak w sondażu Wirtualnej Polski, można zauważyć w ostatnim badaniu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Wg niego 45% Polaków popiera PO. To o 5 punktów procentowych mniej niż w kwietniu. Znacznie wzrosło poparcie dla PiS, które wyniosło 33% - najwięcej od grudnia. Różnica między tymi partiami skurczyła się do 12 punktów procentowych.
Jak Polacy oceniają pod koniec kwietnia premiera Donalda Tuska i jego rząd? Z aprobatą o pracy premiera wypowiada się obecnie 35% wyborców (pogorszenie o 2%). Z kolei negatywnie ocenia ją ponad połowa ankietowanych (52% - pogorszenie o 1%). Gabinet premiera dobrze ocenia jedna czwarta Polaków (27% - pogorszenie o 3%). Złe zdanie ma o rządzie 70% badanych (pogorszenie o 1%).
Wirtualna Polska zapytała badanych również o ocenę działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dobrze o prezydencie wypowiada się blisko połowa Polaków - 45% (pogorszenie o 4%), źle ocenia go 24% (pogorszenie o 1%). Wciąż jednak aż 31% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na temat urzędującego prezydenta.
Jedna czwarta Polaków (23%) pozytywnie ocenia działania sejmu (poprawa o 1%). Ponad połowa (60%) ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 4%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 10 maja. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska