PolskaTego nie wypada mówić przy stole wielkanocnym

Tego nie wypada mówić przy stole wielkanocnym

"Wszystkiego dobrego" to najpowszechniejsze życzenia, składane przy najróżniejszych możliwych okazjach. Trzeba jednak pamiętać, że takie banalne życzenia nie są odpowiednie przy świątecznym stole.

24.04.2011 | aktual.: 24.04.2011 10:04

Doktor Ewa Marciniak, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że życzenia składane najbliższym powinny być zindywidualizowane. - W rodzinnych relacjach, w których nie potrafimy sobie złożyć spersonalizowanych życzeń, adresowanych do konkretnej osoby, to pewnie z tymi bliskimi relacjami coś jest nie tak - mówi dr Marciniak.

"Wszystkiego dobrego" sprawdzi się więc raczej w stosunkach formalnych - gdzie nie znamy za dobrze adresata życzeń. - Życzymy dużo dobrego, mając na uwadze jakieś szczegóły, których nie potrafimy zwerbalizować, nie umiemy tego nazwać - mówi dr Marciniak. Dodaje też, że w określeniu "wszystkiego dobrego" mieści się wiele rzeczy i my, jako adresaci możemy coś sobie dopisać, uznając, co jest dla nas dobre.

Czego więc Polacy życzą sobie wśród bliskich - przy dzieleniu się jajkiem w czasie świąt wielkanocnych? Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że najczęściej w czasie dzielenie się jajkiem życzymy sobie zdrowia. Pieniądze natomiast zajęły dopiero piątą pozycję. Prócz zdrowia wyprzedziły je: radość, pomyślność i spokój.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)