Ważny moment koronacji. Specjalny baldachim zasłonił widok
Karol III został koronowany na króla w opactwie Westminster. Najświętszą częścią koronacji odbyła się pod specjalnym baldachimem. To jedyny niewidoczny dla zgromadzonych fragment nabożeństwa.
06.05.2023 | aktual.: 06.05.2023 14:40
Najświętszą częścią koronacji jest namaszczenie konsekrowanym olejem nowego króla - jego głowy, rąk oraz klatki piersiowej. Moment ten odbył się, jak wspomnieliśmy, pod baldachimem. Opisywany jest jako "chwila między Bogiem a monarchą".
Olej do ceremonii namaszczenia został przygotowany do koronacji przez Marka Huttona. Zgodnie z ceremoniałem Karol III został namaszczony olejem, którym 2 czerwca 1953 r. namaszczona na królową została jego matka Elżbieta II.
Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. Był to kulminacyjny moment odbywającej się w Opactwie Westminsterskim koronacji. Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.
Nabożeństwo koronacyjne trwa ok. dwóch godzin, po czym para królewska wraca do Pałacu Buckingham. Z powodu deszczu prawdopodobnie jednak zostanie odwołany przelot samolotów wojskowych, który miał zakończyć uroczystość.
Zobacz także: