Technologiczne cuda w Hannowerze
Technologia NFC, umożliwiająca zakup
biletów na koncert rockowy poprzez zbliżenie telefonu komórkowego
do wklejonego w plakat chipa, oraz system Connexion, zapewniający
pasażerom samolotów bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do
Internetu, znalazły się wśród nowinek, które zaprezentowano na
tegorocznych targach komputerowych CeBIT w Hanowerze.
23.03.2004 | aktual.: 24.03.2004 08:48
Dla władz państwowych Niemiec targi stały się okazją do zademonstrowania, jak mają wyglądać i funkcjonować elektroniczne dokumenty osobiste nowej generacji: paszport, karta ubezpieczenia zdrowotnego i karta pracownika. Tegoroczna edycja CeBIT - największych w świecie targów komputerowych - rozpoczęła się w ubiegły czwartek i potrwa do najbliższej środy. Do Hanoweru przyjechało 6400 wystawców z ponad 60 państw.
Technologia NFC (Near Field Communication) została opracowana wspólnie przez trzech potentatów branży: Nokię, Sony i Philipsa. Zapewnia ona bezprzewodowe przesyłanie danych na kilkucentymetrową odległość do i z kamer cyfrowych, telefonów komórkowych i notebooków. Na rynku sprzęt o właściwościach NFC ma się pojawić pod koniec tego roku. Dodać należy, iż kupiony za pośrednictwem plakatowego chipa bilet zostanie zapisany w telefonie, który tym samym przekształci się dodatkowo w kartę wstępu na koncert.
Zaprezentowany w Hanowerze przez koncern lotniczy Boeing system Connexion daje pasażerom samolotów i statków stały bezprzewodowy dostęp do Internetu. System został już pomyślnie przetestowany na początku ubiegłego roku na pokładzie jumbo-jeta Lufthansy w ciągu kilku tygodni rejsów na trasie Frankfurt-Waszyngton. Szacuje się, że dopłata do biletu za korzystanie z Connexion będzie wynosić około 30 euro.
W najbliższym czasie w system ten zostanie wyposażonych około 80 dalekodystansowych samolotów Lufthansy typu Boeing 747 oraz Airbus 330 i 340. Instalacja jest dość kosztowna, wymaga bowiem specjalnej, odpornej na występujące w trakcie lotu turbulencje anteny satelitarnej oraz bezprzewodowego dostępu (WLAN) wewnątrz kabiny pasażerskiej, eliminującego problem standaryzacji wtyczek.
Także zwiedzający CEBIT mogli - oczywiście jeśli mieli odpowiedni sprzęt - korzystać z licznych punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu, zwanych popularnie "hotspots".
Goszczący na targach niemiecki minister spraw wewnętrznych Otto Schily przedstawił w rozmowie z dpa postulat lepszego niż dotąd zabezpieczenia WLAN przed ingerencją hakerów, wykradaniem danych czy nawet ich likwidowaniem. Według przytoczonych przez ministra ocen ekspertów, w roku 2006 tylko w Europie liczba użytkowników hotspots sięgnie 20 milionów.
W trakcie wizyty na targach kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder dokonał w czwartek uroczystej inauguracji portalu internetowego PhonoLine, umożliwiającego legalne pobieranie utworów muzycznych. Pod adresem phonoline.com ukrywa się w rzeczywistości konsorcjum właścicieli praw autorskich, w tym pięć dużych firm płytowych - BMG, Universal, Sony, Warner i EMI. Łącząc się z Phonoline internauci są przekierowywani na adresy dysponentów poszczególnych utworów i z nimi zawierają transakcje. Stawki są niejednolite - mniej więcej od jednego do półtora euro za piosenkę. W zasobach dostępnych przez PhonoLine znajduje się obecnie 250 tysięcy tytułów, do końca roku liczba ta ma się zwiększyć do 700 tysięcy. Kanclerz Schroeder załadował do swego laptopa nową piosenkę Kate Ryan "Only If I".
Według złożonych w trakcie targów oficjalnych deklaracji, jeszcze w tym roku dwaj niemieccy operatorzy telefonii komórkowej uruchomią dla swych abonentów system przekazu nowej generacji UMTS. Lider branży, T-Mobile, udostępni tę ofertę od maja, natomiast Vodafone nie wcześniej niż jesienią. Według Vodafone, infrastruktura w tej dziedzinie jest zaawansowana bardziej niż sprzęt dla użytkowników, w pierwszej połowie roku do produkcji seryjnej trafi najwyżej jeden lub dwa modele telefonów komórkowych nowej generacji. Na razie od lutego Vodafone zapewnia dostęp do Internetu użytkownikom laptopów z kartą UMTS, których sprzedaż idzie podobno bardzo dobrze.