Technologia wspiera informacje
Ostatni atak terrorystyczny w Londynie ujawnił jak wielkie znaczenie w dystrybucji informacji ma najnowocześniejsza technologia.
Pośród wielu zdjęć i materiałów emitowanych przez media na całym świecie podczas czwartkowego ataku w Londynie, większość pochodziła nie od profesjonalnych fotoreporterów, ale od przypadkowych świadków. Popularne zdjęcie uszkodzonego wybuchem autobusu, które znalazło się na stronie BBC, zostało wysłane przez przypadkowego przechodnia, który uwiecznił ten widok dzięki swojej komórce wyposażonej w aparat cyfrowy.
W pierwszych chwilach po ataku, na stronie internetowej BBC można było przeczytać komunikat stacji, która prosiła o przesyłanie zdjęć dokumentujących tragedię oraz wysyłanie najnowszych wiadomości poprzez sms.
Podczas czwartkowej tragedii na miejscu poszczególnych katastrof pierwszymi byli oczywiście świadkowie oraz ofiary wybuchów. To właśnie oni, a nie reporterzy, byli głównym źródłem informacji, które poprzez media docierały do milionów ludzi na całym świecie.
Dostarczanie materiałów zdjęciowych wykonanych przez amatorów do poszczególnych redakcji nie jest niczym nowym. Jednakże czwartkowa tragedia pokazała, jak ogromne znaczenie w przekazywaniu informacji ma ciągle rozwijająca się technologia. Żaden reporter nie jest w stanie natychmiast pojawić się w miejscu tragedii. Tylko świadkowie mogą przekazać materiał, który dodatkowo zawiera coś więcej niż tylko suchą relację faktów. W amatorskich zdjęciach czy też krótkich filmach wideo jest przecież cząstka strachu, który rodzi się m.in. właśnie podczas takich tragedii.