Technologia "krzywego ekranu"
Delikatnie wykrzywione matryce już dawno można było spotkać w segmencie telewizorów, np. w produktach Samsung lub LG. Obecnie jednak, technologia ta coraz śmielej wkracza w rynek telefonów komórkowych (a raczej smartfonów) i zyskuje sobie stale rosnące grono zwolenników. Czy zakrzywiony ekran daje cokolwiek więcej, aniżeli podziw oglądających telefon?
Lepszy dźwięk
Problem od dawien dawna znany w tak zwanych phabletach, czyli właściwie tabletach z możliwością prowadzenia rozmów głosowych. W takich urządzeniach odległość ust użytkownika od mikrofonu urządzenia jest tak duży, że po drugiej stronie słuchawki dźwięk jest wyraźnie zniekształcony i niskiej jakości. Na pomysł, jak rozwiązać ten problem, niekoniecznie zmniejszając długość przekątnej matrycy, jako pierwsi wpadli specjaliści z LG. Obliczyli oni, że przeciętna długość policzka wynosi 107,97mm i na tej podstawie zaprojektowali krzywiznę telefonu. Urządzenie lepiej dopasowuje się więc do krzywizny policzka i zmniejsza dystans do ust użytkownika, dzięki czemu parametry dźwiękowe ulegają znacznemu polepszeniu.
Nowe funkcjonalności
Ekran może być zakrzywiony w pionie, ale może być również w poziomie – tak zrobił Samsung. Jego model S6 Edge wcale nie przypomina wyglądem banana, a tylko telefon z nieco wygiętą obudową i ekranem. I właśnie to niewielkie wygięcie dało S6 Edge przewagę nad konkurencją, bowiem na zakrzywionych, bocznych częściach ekranu można było umieścić dodatkowe funkcje.
I tak Samsung zdecydował się na polepszenie funkcji powiadamiania o przychodzących połączeniach lub stanie naładowania baterii. W modelu S6 Edge możliwe jest przypisanie jednego z pięciu kolorów do pięciu najbliższych osób, którą to barwą rozświetlą się boki urządzenia w trakcie połączenia przychodzącego. Możemy więc spokojnie określić kto do nas dzwoni, nawet jeśli telefon leży ekranem do dołu, kilka metrów od nas.
Telefony z bocznie zagiętym ekranem umożliwiają ponadto integrację z wyświetlaczem poprzez jego przechylanie, a także sterowanie muzyką poprzez dotknięcie krawędzi ekranu telefonu. Ciekawostką jest również dostęp do wybranych zasobów telefonu poprzez przechył w prawą lub lewą stronę.
Nowoczesny design
O ile są ważniejsze parametry telefonu niż jego desing, o tyle produkty LG lub Samsung są po prostu dobrze zaprojektowane i mogą się podobać. Zakrzywione rysy robią wrażenie nie tylko na użytkowniku, ale również na osobach z otoczenia.
Co równie ważne, zakrzywiony ekran ułatwia użytkowanie telefonu, polepszając jego uchwyt i umożliwiając obsługę jednym palcem, z czym wiele dzisiejszych smartfonów ma wyraźny problem. Dłoń przylega bowiem do obudowy większą powierzchnią, nie zaś tylko do prawej i lewej krawędzi.
Czy taka technologia może również chronić prywatność użytkownika? Oczywiście może. Z zakrzywionego ekranu ciężej odczytać informacje osobom postronnym, np. w pracy lub w autobusie.