Teatralny „Remix”
W ramach Gdańskiego Stypendium Teatralnego przyznawanego przez Prezydenta Miasta Gdańska powstał niezależny projekt teatralny pod tytułem „Remix”, robiony przez i dla młodych ludzi. Pierwszy pokaz odbył się 13 listopada zeszłego roku w Centrum Stocznia Gdańska. To jest taki film w teatrze. Przedstawieniu bliżej jest do takich filmów jak "Smak życia", "Human Traffic", "Kumple" czy "Samotni" niż do jakiejkolwiek sztuki teatralnej - twierdzi reżyser Jan Dowjat.
Z przyczyn niezależnych od organizatorów spektakle "REMIX-a" zostały odwołane. W imieniu reżysera bardzo przepraszamy. Trzy kwietniowe przedstawienia "REMIXu", miały odbyć się w dniach:
13.04.2005 środa godz.19.00
14.04.2005 czwartek godz.19.00
15.04.2005 piątek godz.19.00
Spektakl miał być grany w przestrzeniach Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan, przy Alei Grunwaldzkiej 82, Gdańsk Wrzeszcz, w przeszklonej sali na 3 piętrze.
Przetłumaczona przez Jana Dowjata komedia młodej angielskiej dramatopisarki Holly Phillips opowiada o trójce współlokatorów zaraz po studiach. Oryginalny tytuł sztuki to Billy and the Crab Lady. Reżyser Jan Dowjat twierdzi, że na scenie tekst ten przekształca się w odcinek amerykańskiego młodzieżowego serialu komediowego połączonego z zasianą w nim przez autorkę dozą specyficznego gustu Quentina Tarrantino. To śmieszny i autentyczny portret młodych ludzi pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, pochodzących z różnych warstw i grup społecznych, do czegoś dążących lub coś udających. To autentyczny, pełen napięć i spięć portret klubowiczów.
Historia stara jak seriale telewizyjne – dwóch kumpli – śmiały i nieśmiały – startuje do swojej nowej współlokatorki – ostrej dziewczyny i producentki filmowej. Na ten trójkąt nakłada się kolejny – ex dziewczyna, ex kochanek, ex DJ, któremu ktoś ukradł kolekcję winyli….
Cała młoda i sześcioosobowa obsada została wyłoniona poprzez wielomiesięczne poszukiwania castingowe - prawie jak na potrzeby filmu. Prowadzone one były wśród zawodowych aktorów z Trójmiasta, teatrów młodzieżowych, studenckich, offowych i kabaretów, a także wśród "naturszczyków". Rezultat to różnorodna i dopasowana do ról mieszanka scenicznych osobowości.
Występują aktorzy z różnych stron Polski, znani ze scen teatralnych i z filmu, a są to: Karolina Adamczyk, Marcin Bortkiewicz, Mariusz Zaniewski, Fabiola Kopczyńska, Oscar Mienandi i Dariusz Woronko. Autorem scenografii jest Andrzej Sobolewski.
Jan Dowjat, reżyser, z wykształcenia jest reżyserem filmowym. Ukończył jedną z najlepszych amerykańskich szkół filmowych - New York University, Tisch School of the Arts. Od kilku lat działa w Polsce pisząc scenariusze, pracując przy serialach i reklamach. Jest współzałożycielem niezależnego studio filmowego "Yeti Films" i wykładowcą w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.
Tekst sztuki odkryłem cztery lata temu w gwiźniętym przyjacielowi piśmie literackim wydawanym przez Coppolę. Spodobał mi się od razu, ale opisywał świat raczej zagraniczny, a w najlepszym razie znany tylko z telewizji. Przez te cztery lata wiele się zmieniło: sytuacje i postaci, jakie opisuje sztuka stały się rzeczywistością, w której żyją młodzi ludzie i w Londynie i - jak się okazuje - w Gdańsku - mówi Dowjat.
Spektakl powstał w ramach Gdańskiego Stypendium Teatralnego, przy pomocy producenkiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Centrum Stocznia i GCH Manhattan.
Bilety do nabycia: w Multikinie, Al. Zwycięstwa 14; w punkcie LOTTO w GCH Manhattan, poziom -1; oraz na 1 godz. przed wejściem na spektakl w Manhattanie, poz.3.
Ceny biletów: ULGOWY: uczniowie i studenci 20 złotych, NORMALNY: dorośli 30 złotych.
Patronem medialnym przedsięwzięcia są: Wirtualna Polska, trojmiasto.pl; gdansk.pl, independent.pl, SAR, Radiostacja, Maxmagazine, Aktivist.
Informacje telefoniczne: ZOFIA DOWJAT, TEL: 0 504 178 368 MARIA KOLIŃSKA, TEL: 0 506 625 254