Teatr z Wrocławia laureatem nagrody Fringe First
Spektakl pt. "Kroniki - obyczaj lamentacyjny"
Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia zdobył nagrodę Fringe First na
festiwalu kulturalnym w Edynburgu - poinformowano na stronie
internetowej festiwalu. Nagrody dziennika "The Scotsman"
przyznawane są co tydzień kilku spektaklom, które stają się dzięki
temu najbardziej poszukiwanymi i szczególnie prestiżowymi
wydarzeniami imprezy.
Fringe Firsts, które są jednymi z wyróżnień festiwalu o najdłuższej historii, stały się rodzajem przewodnika po najlepszych teatrach prezentujących się na tym festiwalu od ponad 30 lat. Nagroda jest przyznawana spektaklom wystawianym na scenie po raz pierwszy, a lista laureatów ogłaszana w każdy piątek festiwalu.
Aby zdobyć nagrodę, przedstawienie musi obejrzeć i zarekomendować przynajmniej dwóch krytyków dziennika. Wyróżnione w poszczególnych tygodniach spektakle rywalizują o główną nagrodę - First of the Firsts. Razem z wrocławskim spektaklem wyróżniono cztery inne. Po raz pierwszy w tym roku, jedno przedstawienie spośród laureatów Fringe Firsts zdobędzie też Carol Tambor Award - zwycięski teatr będzie miał możliwość prezentacji w Nowym Jorku.
Przedstawienie Teatru Pieśń Kozła jest prezentowane na scenie Aurora Nova, która mieści się w dawnym kościele i słynie z prezentacji awangardy teatralnej. Polscy artyści sięgnęli do spuścizny tradycji pieśni pogrzebowych, skupiając swoją uwagę na muzycznej i głosowej strukturze lamentów. W warstwie fabularnej przedstawienie inspirowane było historią Gilgamesza - legendarnego władcy sumeryjskiego.
Teatr Pieśń Kozła został założony we Wrocławiu w 1997 r. Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką. Zespół interesuje się głównie tradycją sztuki widowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki. Od 2002 r. teatr działa we własnej siedzibie, którą jest XIII-wieczny refektarz wrocławskiego klasztoru.
Festiwal w Edynburgu jest uważany za największy na świecie festiwal kulturalny. Wrocławskie przedstawienia nie są prezentowane w ramach głównych pokazów konkursowych, ale na tzw. Fringe'u, czyli festiwalu nieoficjalnym. Fringe w ostatnich latach zdominował oficjalny festiwal, co wywołuje sporo kontrowersji wokół kwestii finansowania; dostaje bowiem dotację wielokrotnie mniejszą, niż impreza oficjalna. Fringe uchodzi obecnie za największy przegląd teatralny na świecie.