Teatr Polski we Wrocławiu zdobywcą Grand Prix festiwalu teatralnego
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu otrzymał za przedstawienie "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty Grand Prix zakończonych w sobotę w Kaliszu 51. Kaliskich Spotkań Teatralnych - od 26 lat jedynego w kraju festiwalu sztuki aktorskiej.
Nagrodzony zespół tworzą: Kinga Preis, Anna Ilczuk, Halina Rasiakówna, Paulina Chapko, Dominika Figurska i Wojciech Ziemiański.
Nagrodę aktorską zdobyła Katarzyna Tadeusz za rolę w przedstawieniu "Turandot" w reżyserii Pawła Passiniego z ne TTheatre i Grupy Coincidentia w Lublinie. Nagrodę aktorską otrzymał Tomasz Kot za rolę Nestroya w spektaklu "Mój Nestroy" Petera Turriniego, w reżyserii Rudolfa Zioło z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Jury przyznało nagrody aktorskie Izabeli Dąbrowskiej i Karolowi Wróblewskiemu z Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie oraz Łukaszowi Simlatowi z Teatru IMKA w Warszawie.
Miłośnicy teatru obejrzeli dziewięć wyróżniających się kreacjami aktorskimi przedstawień konkursowych i jedno poza konkursem.
Wśród spektakli konkursowych przeważały realizacje dramatów najnowszych bądź dramaturgiczne opracowania tekstów dokonywanych przez samych reżyserów lub przy ich współpracy. Oprócz Fronczewskiego i Pszoniaka, w Kaliszu wystąpili m.in. Maciej Zakościelny, Kinga Preis, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Justyna Szafran.
Na Dużej Scenie pokazano m.in. "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka, w wykonaniu zespołu warszawskiego Teatru na Woli. Miłośnicy teatru zobaczyli też adaptację "Trans-Atlantyku" Gombrowicza zrealizowaną przez Teatr Współczesny we Wrocławiu oraz najnowsze przedstawienie Jana Klaty "Opowieść o matce i Ojczyźnie".
Głównym wydarzeniem imprez towarzyszących była wystawa pt. "Kaliskie debiuty". Tylko w okresie powojennym na kaliskiej scenie debiutowało około 150 aktorów, około 50 reżyserów oraz 40 scenografów i kompozytorów. Wiele gwiazd grało w Kaliszu od początku istnienia sceny w tym mieście, czyli od pierwszych lat XIX wieku. Właśnie im wszystkim poświęcono tę ekspozycję.
Otwarto również wystawy plakatów teatralnych Jana Lenicy i Romana Cieślewicza oraz malarstwa Joanny Walisiak-Jankowskiej. Młodzieży zaproponowano warsztaty krytyki teatralnej.
KST są najstarszym organizowanym bez przerwy festiwalem teatralnym w Polsce. Jest jedynym, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej - powiedział dyrektor kaliskiej sceny, Igor Michalski.
Jury oceniło, że obejrzane w tym roku spektakle "dowodzą zmiany stylistyki we współczesnym aktorstwie na rzecz kreacji zbiorowych i dlatego dla podkreślenia tego faktu zdecydowano się uhonorować wspólną nagrodą aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu".