PolskaTeatr Nowy z Poznania odebrał w Edynburgu Herald Angel Award

Teatr Nowy z Poznania odebrał w Edynburgu Herald Angel Award

Zespół Teatru Nowego z Poznania odebrał w sobotę w Edynburgu nagrodę Herald Angel Award, prestiżową nagrodę krytyków kultury przyznawaną przez brytyjski dziennik "The Herald".

Jak poinformował Bartosz Grochal z biura prasowego teatru, nagrodę przyznano za przedstawienie "Doktor Faust" w reż. Janusza Wiśniewskiego, pokazywane przez poznański teatr w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Fringe" w Edynburgu.

Herald Angel Award to najbardziej znacząca i najważniejsza nagroda, którą artyści mogą zdobyć w stolicy Szkocji. Fakt, że Teatr Nowy odbierze ją jako pierwszy na całym festiwalu jest dla zespołu niezwykłym wyróżnieniem - powiedział Grochal.

Krytyk "The Herald", Neil Cooper napisał 11 sierpnia, że "Faust" Wiśniewskiego to "piękny spektakl, w swym kształcie chwalebnie bliski świętości, o której mówi".

Wcześniej o pokazywanym na deskach Assembly Theatre w centrum Edynburga "Fauście" bardzo dobrze pisały inne angielskie i szkockie gazety.

Dla "New Statesmana", przedstawienie poznańskiego teatru, w którym dopatruje się "ekspresjonistycznego wigoru", jest najlepszym spośród wszystkich zaprezentowanych na tegorocznym Fringe.

"Najwyższy komplement, który mogę wypowiedzieć pod adresem 'Doktora Fausta', to ten, że o wiele bardziej prawdopodobne było obejrzenie równie zdumiewającego przedstawienia w ramach międzynarodowego programu festiwalu przed dwudziestoma laty niż teraz" - napisał Michael Coveney.

Reżysera Janusza Wiśniewskiego nazywa Coveney "jednym z najwybitniejszych", chwali go za talent kondensowania treści. Jest też pod wrażeniem aktorów, muzyki Jerzego Satanowskiego i oprawy scenograficznej wykorzystującej motywy z obrazów Hieronima Boscha, Francisco Goi i książek Mikołaja Gogola.

Przedstawienie oparte jest na motywach mitycznej historii człowieka, który zaprzedał duszę Mefistofelesowi w dążeniu do tajemnej, zakazanej wiedzy.

Według recenzentki "The Guardian", "Doktor Faust" Wiśniewskiego jest dobrym lekarzem, ale nie wolnym od wad, otyłym ateistą uwięzionym w księgach, a także postacią "desperacko ludzką i boleśnie tragiczną, człowiekiem przeświadczonym o tym, że otrzymał od Mefista specjalnie dla niego skrojoną ofertę i zdołał go przechytrzyć, lecz przegranym w ostatecznym rozrachunku".

"Przedstawienie jest gęstym od treści śmiertelnym 'danse macabre' lub rodzajem piekielnych obchodów 'fin de siecle'" - napisała Lyn Gardner. Inscenizacja jest dla niej metaforą Europy "nękanej przez chciwość i zafascynowanej wyszukaną brzydotą". Reżyser jest weteranem edynburskiego festiwalu teatralnego, na którym dwukrotnie - w 1985 roku (za przedstawienie "The End of Europe") oraz w 1999 roku ("Dazzle") - został wyróżniony prestiżową nagrodą Fringe First.

Wiśniewski ma w swym artystycznym dorobku również pierwsze nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Belgradzie (tzw. BITEF) i w Nancy.

Poznański Teatr Nowy występuje w Assembly Theatre w centrum Edynburga z okazji obchodów 25-lecia tej sceny, wystawiając łącznie 23 przedstawienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)