"Te obchody muszą się toczyć z udziałem Pana Prezydenta"
Inicjatywa Obywatelska Razem 89 apeluje do b. prezydenta Lecha Wałęsy, aby wziął udział w uroczystościach związanych z 20. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. "Te obchody muszą toczyć się z udziałem Pana Prezydenta!" - czytamy w liście do Wałęsy. Wałęsa zapowiedział pod koniec marca, że nie będzie brał udziału w uroczystościach związanych tą rocznicą, dopóki organy państwa nie wyjaśnią ostatecznie m.in. zarzutów o jego agenturalne związki z SB.
Deklaracja Wałęsy była reakcją na książkę "Lech Wałęsa. Idea i historia", w której 24-letni Paweł Zyzak napisał m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko.
Inicjatywa Obywatelska Razem 89 skierowała do b. prezydenta list, w którym wyrażono Wałęsie szacunek i solidarność. Zaznaczono w nim, że z okazji rocznicy odzyskania wolności "blisko sto organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich przygotowuje wydarzenia, które mają pokazać naszą radość i dumę".
"Możemy i chcemy cieszyć się z tego, co wtedy i w ciągu kolejnych lat udało się nam razem osiągnąć" - czytamy w liście.
"Liczymy, że będziemy mogli Pana Prezydenta gościć. Nie tylko dla nas, ale na całym świecie, jest Pan i pozostanie symbolem naszego zwycięstwa" - podkreślono.
Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że historyczny proces przemian w Europie rozpoczęła Polska, "wskazując drogę innym krajom walczącym o wolność". "Udało się nam dlatego, że potrafiliśmy się porozumieć i działać razem. Bądźmy w tym konsekwentni" - wezwano w liście.
Pod listem podpisało się kilkanaście osób w tym m.in. twórca Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa" Mirosław Chojecki, posłanka Sejmu I i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności Barbara Imiołczyk, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, działacz opozycji w czasach PRL i poseł na Sejm kilku kadencji Henryk Wujec, a także Alicja Pacewicz.
Inicjatywa Obywatelska Razem 89 to koalicja ponad dziewięćdziesięciu organizacji pozarządowych. Jej celem jest "zjednoczenie Polaków wokół święta 20-lecia wolności".
Inicjatorami są m.in. Fundacja Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Projekt: Polska, Dom Spotkań z Historią, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja FOR, Fundacja Ośrodka Karta, Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Polska Akcja Humanitarna, Stowarzyszenie Wolnego Słowa.