Taxi dla niepełnosprawnych
Warszawscy niepełnosprawni, którzy korzystają z dofinansowywanych przez miasto taksówek, nie muszą się obawiać, że po nowym roku przestaną one jeździć. Od 1 stycznia do czasu rozstrzygnięcia przez Urząd Miasta przetargu na te usługi świadczyć je będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe (MPT).
30.12.2004 | aktual.: 30.12.2004 18:05
Fundacja na Rzecz Transportowych Usług Specjalistycznych dla Niepełnosprawnych (TUS), która prowadziła te usługi w stolicy od 11 lat, ogłosiła, że nie może dalej tego robić, ponieważ trzymiesięczny okres, na który miasto zaproponowało jej przedłużenie umowy, jest zbyt krótki.
Od pierwszego stycznia do końca kwietnia - tj. do czasu rozstrzygnięcia przetargu - niepełnosprawnych wozić będzie MPT. Jest to spółka miejska, dlatego w pierwszej kolejności do nich zgłosiliśmy się z propozycję prowadzenia usług - powiedział zastępca dyrektora Biura Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta st. Warszawy Kazimierz Kuberski.
Zapewnił, że MPT będzie wozić niepełnosprawnych na takich samych zasadach jak dotąd TUS, przejmie też jego kierowców i pomocników niepełnosprawnych. Zmieni się tylko czas pracy. TUS pracował przez pięć dni w tygodniu i w dwie wyznaczone soboty w godzinach 8-22. Teraz taksówki będą jeździć codziennie między 6 a 22.
W ramach umowy miasto użycza przewoźnikowi 9 mikrobusów oraz finansuje pensje załóg samochodów. Dla MPT będzie to działalność niekomercyjna.
Z usług niekomercyjnych taksówek dla niepełnosprawnych korzysta w Warszawie ponad trzy tysiące osób; w ubiegłym roku wyjeżdżały one ponad 11 tys. razy. Kurs taksówki do 20 km kosztuje 15 zł i dodatkową złotówkę za każdy kolejny kilometr. W każdym z samochodów pracuje dwuosobowa załoga, która pomaga niepełnosprawnym pokonać wszelkie bariery architektoniczne (pomaga np. niepełnosprawnym wydostać się z mieszkania, znosząc wózek nawet z czwartego piętra, gdy nie ma windy).